فاجعه ای دردناک!!!

پدیده جدیدی به نام گوشت زابلی+ قیمت انواع گوشت قرمز

تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ | ۰۸:۴۹ ق٫ظ
پدیده جدیدی به نام گوشت زابلی+ قیمت انواع گوشت قرمز درحالی‌که معاون امور دام وزارت کشاورزی همواره دم از تأمین گوشت قرمز از دام تولید داخل می‌زد و مشکلات را به گردن سازمان حمایت می‌انداخت، بازار مصرف پر از گوشت‌های پاکستانی و معروف به زابلی “شده” که گوی رقابت را از همتای داخی ربوده است.

به گزارش پایگاه خبری قلم ماندگار، قیمت گوشت قرمز در ماه‌های گذشته بیشترین افزایش قیمت را در میان کالاهای اساسی داشته  و این محصول را تبدیل به کالایی لوکس برای مصرف‌کننده کرده است و  از سبد قشر متوسط و ضعیف جامعه خارج کرده است.

در ماه‌های گذشته حسن رکنی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی بارها خبر  از توزیع کافی گوشت داخلی برای تامین و تنظیم بازار می داد،  اما شواهد امر نشان می‌دهد که توزیع گوشت داخلی مناسب نبوده است و برای تنظیم بازار و جلوگیری از افزایش قیمت لجام گسیخته این محصول، این معاونت اجازه واردات گوشت از کشورهای دیگر به‌ویژه پاکستان به‌صورت زنده داده است.

پدیده “گوشت زابلی”
در بازار مصرف شاهد پدیده جدیدی به نام “گوشت زابلی” هستیم. یکی از قصابان تهرانی در این باره می‌گوید: بخش زیادی از گوشت  گوسفندی موجود در بازار مصرف تبدیل به گوشت زابلی یا همان پاکستانی شده است که در مقایسه با دام ایرانی کیفیت مناسبی ندارد.

وی می‌افزاید: میزان فروش گوشت قرمز به‌ویژه گوشت گوسفندی در یک سال جاری کاهش زیادی داشته  و قدرت خرید مردم کاهش‌یافته است. به دلیل گرانی گشت قرمز مردم بیشتر به سمت خرید مرغ و حتی قلم و استخوان گوساله و گوسفند رفته‌اند.

فروشنده دیگری نیز درباره گوشت‌های گوسفندی پاکستانی می‌گوید: تعداد زیادی از مغازه‌ها گوشت گوسفندی زابلی به مردم می فروشند و مردم نیز از این امر خبر ندارند.

وی می‌افزاید: در صورتی نیز که کسی از این موضوع خبر داشته باشد و از فروشنده سؤال کند، معمولاً وطنی نبودن آن کتمان می‌شود.

بنابراین گزارش منظور از گوشت زابلی در واقع گوشت حاصل‌شده از دام‌های سبک پاکستانی است که به‌صورت زنده به کشو وارد می‌شود و با کشتار در منطقه صفر مرزی  برای مصارف تازه خوری به داخل می‌آید.

بنابراین گزارش، معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی همواره دم از تأمین گوشت قرمز از دام زنده، از  تولید داخل می‌زد و مشکلات را به گردن سازمان حمایت به دلیل عدم نظارت بر “گران‌فروشی” می‌انداخت، اکنون اما بازار مصرف پر از گوشت‌های گوسفندی پاکستانی و معروف به زابلی “شده”  که گوی رقابت را از همتای ایرانی خود ربوده است.

رکنی معاون وزیر جهاد در آبان ماه سال جاری اعلام کرده بود که در آینده‌ای نزدیک در تولید گوشت قرمز خودکفا خواهیم شد  و پیش‌بینی تولید گشت قرمز در سال جاری را حدود ۸۲۰ هزارتن خوانده بود که این عدد نسبت به سال قبل بیش از ۲۰ هزارتن افزایش دارد.

گفتنی است که بر اساس قانون انتزاع وظیفه تامین و نظارت بر قیمت محصولات کشاورزی و دامی از جمله گوشت قرمز تا سطح بنکداری بر عهده وزارت جهاد کشاورزی اما نظارت برگران فروشی در سطح  خرده فروشی وظیفه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان است که رکنی همواره خبر از تامین و توزیع مناسب گوشت گوسفندی در بازار می‌داد و مشکلات را به گردن سازمان حمایت به دلیل عدم نظارت کافیدر سطح خرده فروشی می انداخت اما حضور گسترده گوشت گوسفندی پاکستانی در بازار داخلی ناقض این اظهارت و نشان از کاهش تولید داخلی این محصول است.

قیمت انواع گوشت قرمز
نرخ انواع گوشت قرمز در نقاط مختلف شهر تهران متفاوت است اما میدان میوه و تره‌بار که قیمتی مصوب و به‌ مراتب کمتری از متوسط قیمت سطح شهر دارند به شرح زیر است.

هر کیلوگرم گوشت گوسفندی به‌صورت شقه در میادین میوه و تره بار ۳۱ هزا و ۵۰۰ تومان، ماهیچه گوسفندی ۴۸ هزار تومان، گردن گوسفندی ۳۶ هزار تومان، راسته گوساله ۳۹ هزار تومان، قلوه‌گاه گوساله ۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان، قلوه گاه بی استخوان گوسفندی ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان، کف دست گوسفندی ۴۴ هزا و ۷۰۰ تومان، ران گوساله ۳۶ هزار و ۷۰۰ تومان، خورشتی گوساله ۳۵ هزار تومان، چرخ‌کرده ۲۶ هزار تومان و ماهیچه گوساله ۳۶ هزار و ۷۰۰ تومان است.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار