پرداخت تسهیلات ساخت مسکن مناطق سیل زده آغاز شد

تاریخ انتشار: یکشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸ | ۱۱:۰۳ ق٫ظ
پرداخت تسهیلات ساخت مسکن مناطق سیل زده آغاز شد خوزستان- قلم ماندگار-رییس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق سیل زده خوزستان گفت: بانک ها پس از چند هفته تعلیق پرداخت تسهیلات ساخت و بازسازی مسکن مناطق سیل زده، پرداخت این تسهیلات را از روز شنبه هفته جاری آغاز کرده اند لذا سیل زدگان در تکمیل پرونده خود تسریع کنند.

قلم ماندگار:

به گزارش قلم ماندگار به نقل از ایرنا، نصراله دهقانی شامگاه شنبه در نشست بررسی بازسازی واحدهای مسکونی مناطق سیل زده شهرستان اهواز که در محل فرمانداری اهواز و با حضور دهیاران تابع برگزار شد، بیان کرد: آئین نامه‌هایی که نیاز به ابلاغ بانک مرکزی به بانک‌های عامل بود نیز ابلاغ شده است.

وی گفت: برخی پرونده‌ها که برای ارایه تسهیلات در اختیار بنیاد مسکن قرار دارد دچار اشکالاتی است که نیاز به بررسی و اصلاح دارند.

وی با تاکید بر اینکه مهلت نهایی برای اصلاح این پرونده‌ها روز چهارشنبه هفته جاری است، ادامه داد: منابعی که دولت برای ارایه تسهیلات اختصاص داده بسیار محدود است و باید مردم هرچه سریع‌تر با تکمیل پرونده‌ها خود نسبت به دریافت مبالغ در نظر گرفته شده اقدام کنند.

وی با بیان اینکه تسهیلات ارایه شده باید تا مهر امسال به طور کامل جذب شود، افزود: این پرداختی‌ها می‌تواند در انجام بازسازی سرعت ببخشد و در این راستا مردم آگاه باشند تا پیش از اینکه منابع از دست برود نسبت به دریافت آنها اقدام کنند.

دهقانی یادآرو شد: با فرآیندی که تعیین شده پرداخت این تسهیلات به سیل زدگان آسان شده و در این راستا ضمانت نامه‌های این وام‌ها به شکل زنجیره‌ای است.

رییس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق سیل زده خوزستان ادامه داد: از دهیاران خواسته می‌شود تا مردم را در این خصوص آگاه کنند و از فرصت به وجود آماده کمال استفاده را بکنند.

کرسی چینی و شناژ غیر اصولی واحدهای روستایی باعث خسارت زیاد شد

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان نیز گفت: اجرای کرسی چینی و شناژ غیر اصولی منازل روستایی باعث بروز این حجم از خسارت‌ها در سطح روستاهای خوزستان در جریان سیل اخیر شد.

مسعود انصاریان با تاکید بر ایمن سازی واحدهای روستایی آسیب دیده، یادآور شد: با توجه به برخی نگرانی‌ها در خصوص خسارت‌های احتمالی در آینده به واحدهای مسکونی، لازم است که به منازل احداثی کد ارتفاعی داده و از این طریق پیشگیری لازم صورت بگیرد.

عضو قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده خوزستان با اشاره به برخی سوالات مبنی بر اینکه آیا واحدهایی که پیش از ارایه وام، اقدام به بازسازی کرده اند می‌توانند از امتیازات دولتی و تسهیلات دولتی استفاده کنند، پاسخ داد: برخی از مردم در شرایطی و با سختی توانسته اند مبالغی را برای تعمیر و یا ساخت تأمین کنند که این افراد نیز از همه امتیازات بهره مند می‌شوند.

انصاریان با بیان اینکه مردم در ساخت منازل به توصیه کارشناسان توجه کنند ادامه داد: هیچگونه تسهیلات و امتیازی به واحدهایی که در خارج از حریم روستاها ساخته شده باشد اختصاص نمی‌یابد؛ این ساخت و سازها خلاف قانون است و با توجه به رصد دستگاه‌های نظارتی، به صاحبان اینگونه منازل تسهیلاتی پرداخت نمی‌شود.

وی افزود: اما در صورتی که اهالی نسبت به تأمین زمین ساخت واحد مسکونی در حریم روستا اقدام کنند می‌توانند از همه امتیازات بهره مند شوند.

۴۸۶ واحد روستایی و شهری در اهواز نیاز به احداث مجدد دارند

فرماندار شهرستان اهواز نیز در این نشست تعداد واحدهای روستایی و شهری آسیب دیده در سیل اخیر شهرستان اهواز که نیاز به احداث مجدد دارند را ۴۸۶ واحد اعلام کرد و بیان کرد: از این تعداد ۲۸ واحد آن در شهر اهواز و بقیه در روستاها هستند.

جمال عالمی نیسی با تاکید بر اینکه مراحل اداری برای اختصاص تسهیلات بانکی به متقاضیان باید با سرعت بیشتری طی شود، گفت: تعداد یک هزار و ۷۳۰ واحد مسکونی در سطح روستاهای اهواز نیز نیاز به تعمیر دارند.

وی از همه دهیاران شهرستان اهواز خواست تا در این راستا با بنیاد مسکن همکاری داشته باشند.

بر اساس این گزارش، در سیلاب اخیر ۵۶ هزار میلیارد ریال به زیرساخت‌های شهرستان اهواز خسارت وارد شد.

بر اساس مصوبه دولت، مبلغ ۳۰ تا ۵۰ میلیون ریال کمک بدون عوض معیشتی به خانواده‌های سیل زده تعلق می‌گیرد که برای خرید کالای خانه است، همچنین برای تعمیرات مسکن ۱۵۰ میلیون ریال وام و ۵۰ میلیون ریال کمک بدون عوض پرداخت می‌شود.
دولت همچنین برای احداث خانه‌های آسیب دیده در شهرها ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات و ۱۲۰ میلیون ریال بدون عوض، و برای خانه‌های روستایی ۴۰۰ میلیون ریال وام و ۱۰۰ میلیون ریال بدون عوض اختصاص می‌دهد.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار