پور ابراهیمی:طرح اصلاح قانون نظام بانکی تا تابستان به صحن علنی ارائه می‌شود

تاریخ انتشار: جمعه ۱۸ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۵:۳۴ ب٫ظ
پور ابراهیمی:طرح اصلاح قانون نظام بانکی تا تابستان به صحن علنی ارائه می‌شود [ad_1] آبادان – ایرنا – رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:با توجه به اعلام شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، کمیسیون اقتصادی مجلس برنامه جامعی در بخش‌های گسترده تدوین کرده که اصلاح نظام بانکی از این موارد است که تا تیرماه جاری به صحن علنی می رود. به گزارش ایرنا محمدرضا پورابراهیمی شامگاه پنجشنبه […]

[ad_1]


آبادان – ایرنا – رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:با توجه به اعلام شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، کمیسیون اقتصادی مجلس برنامه جامعی در بخش‌های گسترده تدوین کرده که اصلاح نظام بانکی از این موارد است که تا تیرماه جاری به صحن علنی می رود. به گزارش ایرنا محمدرضا پورابراهیمی شامگاه پنجشنبه در نشست بررسی مشکلات اقتصادی شهرهای آبادان و خرمشهر با حضور فعالان اقتصادی این دو شهر و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: سال گذشته بحث اصلاح نظام ساختار بانکی در کمیسیون اقتصادی مورد توجه قرار گرفت، بر اساس نظرسنجی مرکز پژوهش‌ها طی سال‌های گذشته ۸۰ درصد فعالان حوزه اقتصادی مشکلات‌شان را بحث تامین مالی متکی بر نظام بانکی اعلام کرده‌اند که این موضوع به عنوان اصلی‌ترین محور تصمیمات کمیسیون قرار گرفته است.
رئیس کمیسیون اقتصادی تصریح کرد:پس از انقلاب اسلامی به دلیل ضرورت تدوین بانکداری اسلامی بر اساس فقه شیعی در سال ۶۲ قانونی آزمایشی تصویب شد که باید بعد از ۵ سال دائمی می‌شد اما متاسفانه تا کنون هیچ اقدامی از سوی این دولت و سایر دولت‌های گذشته برای اصلاح حوزه عملیات بانکی انجام نشده است.
وی ادامه داد: در نشست های مشترک با رئیس کل بانک مرکزی و دولت خواستار ارائه لایحه‌ای در این مورد شدیم که دولت از مجلس تقاضا کرد تا در این رابطه طرحی ارائه نکند تا خودشان لایحه را تقدیم کند که این لایحه ارائه نشده است.
نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی ادام داد:طرح بانکداری اسلامی در مجلس نهم تصویب و به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد که در دور دهم مجلس نیز کمیسیون اهتمام ویژه‌ای برای اصلاح و بررسی این طرح دارد که تا تابستان امسال بررسی اصلاح طرح قانون بانکداری اسلامی به پایان رسیده به صحن علنی مجلس ارائه خواهد شد تا بتوانیم با وجود این قانون به تولید در کشور کمک کنیم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص دستاوردهای سفر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به آبادان و خرمشهر، با بیان انجام بازدیدهای میدانی از مجموعه های مختلف منطقه آزاد اروند اعم از حوزه بنادر، واحدهای تولیدی و صنعتی افزود: در این نشست موضوعات و مسائل مختلفی مطرح شد که آنچه مربوطه به حوزه کمیسیون اقتصادی است بخشی از آن را در این نشست و در شهرستان آبادان جمع بندی می کنیم و بخشی دیگر را نیز در کمیسیون اقتصادی در تهران مطرح و پیگیری می کنیم.
پورابراهیمی اظهار کرد: در نشست شورای اداری استان خوزستان که ۱۸ فروردین ماه در آبادان برگزار می شود این موضوع را بیشتر مورد بررسی قرار می دهیم تا دلایل آن را بیابیم، ضمن آنکه بانکها را مکلف کنیم تا تعهدات خودشان را عملیاتی کنند.
وی تصریح کرد: برآورد ما آن است که حداقل ۲۰ میلیارد تومان منابع مالی لازم است تا بتوانیم بخش زیادی از واحدهایی را که در شهرهای آبادان و خرمشهر به دلیل نبود سرمایه در گردش متوقف شده اند را به چرخه فعالیت باز گردانیم و به طور حتم این میزان منابع را با پیگیریهایی که انجام می دهیم، عملیاتی می کنیم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مسائل مالیاتی مطرح شده در این نشست گفت: از آنجایی که مدیران ارشد سازمان مالیاتی کشور نیز در این سفر اعضای کمیسیون اقتصادی را همراهی می کردند، مقرر شد تا کارگروهشان را تشکیل و بررسیهای لازم را به انجام برسانند تا خروجی آن بتواند آن بخش از تصمیماتی باشد که ما در نشست در آبادان داشته ایم و بقیه موارد را نیز ما در کمیسیون اقتصادی در دستور کار قرار می دهیم.
پور ابراهیمی با اشاره به دغدغه مسئولان و نمایندگان در خصوص واگذاری سهام پالایشگاه آبادان طبق مصوبه ۲۷ بهمن ماه سال گذشته هیات وزیران آن قابل قبول نخواند و افزود: با توجه به درخواست نمایندگان شهرهای آبادان و خرمشهر در این زمینه نامه ای را برای رئیس مجلس شورای اسلامی ارسال کردیم و به نظر می رسد ظرف هفته آینده به دستور وی جلسه هیات تطبیق تشکیل و به احتمال زیاد این مصوبه هیات وزیران با دستور رئیس مجلس شورای اسلامی لغو شود که گزارش آن را نیز به زودی اعلام می کنیم.
وی در خصوص تصمیمات مرتبط با استقرار گمرک در دروازه های منطقه آزاد اروند اظهار کرد:نیاز است تا این موضوع با سرعت بیشتری به انجام برسد. خوشبختانه با مصوبه سال گذشته مجلس شورای اسلامی، تمامی وظایف و اختیارات مناطق آزاد کشور به وزارت اقتصاد محول شد و این موضوع، تحولی را در اتخاذ تصمیمات ایجاد خواهد کرد و دلیلش هم آن است که وزیر اقتصاد که از امروز متولی این موضوع است بایستی به طور سریع در مورد گمرک تصمیم بگیرد و مشکلات مالیاتی مناطق آزاد را برطرف کند، هم در جهت جذب سرمایه گذار خارجی بکوشد و هم موضوعات مرتبط با توسعه عملکرد منطقه آزاد اروند را دنبال کند.
پورابراهیمی تصریح کرد: به نظر می رسد ظرف مدت دو یا سه ماه آینده و با پیگیری هایی که در کمیسیون از طریق وزارت اقتصاد و شخص وزیر خواهیم داشت، موضوع استقرار گمرک در ورودیهای دائمی چهار دروازه منطقه آزاد اروند را پیگیری و عملیاتی خواهیم کرد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در بحث همکاریهای مشترک در توسعه بنادر به ویژه در موضوع لایروبی اروندرود که یکی از دغدغه های مردم این خطه از کشورمان است، مقرر شد کارگروهی تشکیل شود تا بخشی از مسائل که جنبه بین المللی دارد از طریق دیپلماسی وزارت امور خارجه دنبال و انجام شود و بخشهایی که مربوطه به حوزه اقتصاد است نیز از طریق کمیسیون پیگیری شود.
پور ابراهیمی افزود: مجموعه آنچه را که به عنوان مشکلات و مسائل مطرح شد در قالب صورت جلسه ای لحاظ می کنیم و امید می رود تا بتوانیم در حوزه تصمیمات و شرح وظایف کمیسیون اقتصادی گام مثبتی برداریم که نتایج این نشست را به مردم خوزستان به ویژه آبادانی ها و خرمشهریها اطلاع می دهیم.
به گزارش ایرنا ۱۵ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی روزهای پنجشنبه و جمعه با سفر به شهرستان های آبادان و خرمشهر به بازدید از زیرساخت های منطقه پرداخته و شامگاه پنجشنبه از بخشهای مختلف پالایشگاه آبادان و پتروشیمی آبادان دیدن کردند.
در سفر اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، برنامه های مختلفی اعم از تشکیل جلسات و بازدیدهای میدانی از نقاط مختلف گنجانده شده است.
بر اساس برنامه، برگزاری نشست شورای اداری شهرستانهای آبادان و خرمشهر، بازدیدها از یادمان شهدای شلمچه، بارانداز گمرک شلمچه، بندر خرمشهر، محل استقرار گمرک جمهوری اسلامی ایران در دروازه های منطقه آزاد اروند و پالایشگاه در برنامه پنجشنبه هیات اقتصادی مجلس گنجانده شده بود.
جمعه ۱۸ فرودین ماه نیز این هیات از یادمان شهدای منطقه عملیاتی والفجر ۸در اروندکنار، رودخانه اروند با هدف بررسی آثار اقتصادی لایروبی نشدن آن و خشک شدن نخلستان های حاشیه رودخانه، بندر آبادان بازدید می کنند.
قرار است، نشست شورای اداری استان خوزستان نیز شامگاه جمعه با حضور اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس، نماینده ولی فقیه در استان و استاندار خوزستان در محل فرمانداری ویژه آبادان برگزار شود.
۳۰۱۵/۶۱۲۵ خبرنگار: عدنان جواهری ** انتشار:سید بهادر حسینی
کانال خبری ایرنا خوزستان:irnaahvaz@
برای دریافت لحظه‌به‌لحظه اخبار استان خوزستان به کانال http://www.telegram.me/irnaahvaz بپیوندید.

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار