“پول فروشی” شغل جدید اهوازی ها

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ | ۰۷:۲۶ ق٫ظ
“پول فروشی” شغل جدید اهوازی ها برخی از افراد با استفاده از نحوه تعیین نرخ کرایه در اهواز رو به پول فروشی آورده اند.
برای رسیدن به پول باید تلاش کرد و برای خرید هر کالایی باید پول پرداخت؛ این روزها اما معادلات خرید و فروش کالا تغییر پیدا کرده و در اهواز پول هم خرید و فروش می شود.
نرخ کرایه در اهواز همیشه مورد بحث بوده است اما این بار نرخ ها طوری بود که راننده و مسافر به دلیل نبود پول خورد گلایه می کردند و جر و بحث ها بیشتر شده است.
برای یک لقمه حلال
“نمیشه که، روزی ۱۰ ساعت بیشتر کار کنیم و بعدش معلوم نیست پول عرق ریختنمان حلال بوده یا حرام، برای همین مجبورم پول های خورد را بخرم.” این ها را یک راننده مسیر خیابان شهدا-کیانپارس می گوید و می افزاید: هر روز صبح یک دلال می آید و هر ۱۰ هزار تومان پول خورد را ۱۰ درصد گران تر به ما می فروشد، بعضی ها می خرند و بعضی هانه.
چرا از بانک پول خورد نمی گیرید؟ این راننده ۵۲ ساله در پاسخ به این پرسش می گوید: بانک هم با ساعت خوش و تلخ کارمندان می چرخد، یک روز پول می دهند و ۱۰ روز پول خورد نمی دهند.
پول خورد فروشی فقط در خط شهدا به کیانپارس رایج نیست بلکه رانندگان در مسیر ساعت-کیانپارس-چهارشیر ابداع جدیدی کرده اند. جعفر می گوید: نرخ کرایه از فلکه ساعت تا کیانپارس ۱۱۵۰ تومان است که ما هزار تومان میگیریم و از فلکه ساعت تا چهارشیر ۱۷۰۰ تومان که ما ۲ هزار تومان میگیریم!.
نابه سامانی در تعیین نرخ کرایه تاکسی ها در اهواز سبب نارضایتی دو طرف راننده و مسافر شده و هردو حق خود را در این مسیرها ضایع شده می بینند.
من زحمت می کشم
جوانی ۳۰ ساله که این روزها رو به پول فروشی آورده راضی نمی شود که منبع این پول های خرد را بگوید و عنوان می کند: چه فرقی می کند منبع پول های خرد من بانک باشد یا جای دیگر؟ من کار مردم را با زحمت های که می کشم راه می اندازم و در ازای آن حق الزحمه ای دریافت می کنم.
او می افزاید: روزانه به ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر از رانندگان تاکسی در خطوط مختلف پول خرد می فروشم و تنها راه امرار معاش من از این راه است.
به گزارش رهیاب، اینکه پول فروشی در کشور منع قانونی دارد یا خیر، موضوع پیچیده ای نیست اما تبدیل شدن پول فروشی به یک کار پر درآمد می تواند در آینده سبب پیدایش فسادهای اقتصادی جدید شود. فسادهایی که برای جلوگیری از آن نیاز به تصمیمات ملی ندارد و فقط با هماهنگی بین سازمان تاکسیرانی و یکی از بانک های عامل میسر می شود.
فروش پول خورد، روزانه به ۱۰۰ نفر درآمد ماهیانه ای معادل ۳ میلیون تومان برای پول فروش به ارمغان می آورد و این درآمد در روزهای بیکاری جوانان اهوازی وسوسه انگیز است.
آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار