پیام دبیر شورای فرهنگ عمومی خوزستان به مناسبت روز فرهنگ عمومی

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹ | ۱۲:۱۰ ب٫ظ
پیام دبیر شورای فرهنگ عمومی خوزستان به مناسبت روز فرهنگ عمومی دبیر شورای فرهنگ عمومی استان خوزستان به مناسبت ۱۴ آبان ماه، روز فرهنگ عمومی پیامی منتشر کرد.

قلم ماندگار/ خوزستان:

به گزارش قلم ماندگار به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، در متن این پیام آمده است: چند دهه پرنشیب و فراز از عمر انقلاب اسلامی را پشت سرگذاشته ایم و اکنون در آستانه گام دوم انقلاب اسلامی،  هنگامی که به گذشته ها می نگریم، تحول در زندگی فرهنگی را بخوبی مشاهده می کنیم. انقلاب اسلامی،توانست مشارکت در زندگی فرهنگی را گسترش دهد، تعداد زیادی از آحاد جامعه را به عرصه تولید فرهنگی وارد کند و فرهنگ در این مدت به میان توده های وسیع تری از مردم راه یافت. فرهنگ عمومی در واقع حضور فرهنگ در زندگی و روابط اجتماعی است. قلمرو فرهنگ عمومی، کل جامعه است.

ولی یکی از مهمترین مسائلی که در جامعه گفته می شود، وجود برخی خصلت هایی است که در عمق فرهنگ مردم ما ریشه دوانده است. خصلت هایی که وجود آنها مانع از شکل گیری روابط کارآمد می شود. خصلت هایی همچون بدبینی، بی اعتنایی به نظم عمومی، فرار از قانون، توجیه تخلف و… آیا این خصلت ها ذاتی مردم و جامعه ماست؟ یا تحت تاثیر ساختار اجتماعی و سیاسی بوجود آمده است؟ در تبیین رابطه میان ساختار اجتماعی با آسیب های فرهنگی می توان گفت، در برنامه ریزی فرهنگی نمی توان صرفا به فرهنگ پرداخت، زیرا در بسیاری از موارد آسیب های فرهنگی وابسته به ساختار اجتماعی هستند و تا هنگامی که این ساختارها تغییر نکنند، ویژگی های فرهنگی در برابر اصلاح و تغییر مقاومت خواهند نمود.

امروزه اهمیت فرهنگ به ویژه فرهنگ عمومی و صیانت از جلوه‌های احساسی و هنجارها برا ی عموم جوامع و ملت ها بویژه ملت بزرگ ایران و صیانت از مرزهای فرهنگی و متحول ساختن آن متناسب با مقتضیات روز، دوچندان شده است. توجه به فرهنگ عمومی و ارتقاء سطح آن، می تواند جامعه در حال تحول، رشد و توسعه ی ما را در برابر  هجمه های فرهنگی مصونیت بخشد. روز فرهنگ عمومی فرصت مناسبی است برای اهتمام  ویژه به فرهنگ عمومی جامعه و رسالتی که از این بابت به عهده مسئولین واگذار شده است.

ضمن گرامیداشت ۱۴ آبان ماه ۱۳۹۹ و تبریک این روز به تمامی اصحاب پرتلاش در عرصه فرهنگ و هنر خوزستان، امید است فعالیت شورای فرهنگ عمومی استان، تحت رهنمودهای حجت الاسلام و المسلمین موسوی فرد نماینده ولی فقیه و رئیس شورای فرهنگ عمومی خوزستان و دکتر شریعتی استاندار و نایب رئیس شورای فرهنگ عمومی استان، بتواند در راستای اعتلای فرهنگی به ویژه اجرای بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، مقوله سبک زندگی اسلامی ایرانی و تحقق آرمان های فرهنگی انقلاب، به طراحی و سیاست گذاری برنامه های مبتنی بر نیاز واقعی جامعه گام بردارد.

محمد جوروند

 دبیر شورای فرهنگ عمومی استان خوزستان

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار