کارشناس مواد غذایی عنوان کرد:

پیشگیری از دیابت، با اصلاح روش زندگی

تاریخ انتشار: جمعه ۸ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۳:۳۶ ب٫ظ
پیشگیری از دیابت، با اصلاح روش زندگی کارشناس مواد غذایی تاکید کرد: دیابت بیماری خاموش، غیر قابل درمان و در عین حال قابل پیشگیری است.

مهندس حسین عبدالعزیزی کارشناس مواد غذایی در یادداشتی نوشت: بی شک مهمترین معضلات کنونی ابتلا به بیماری دیابت استفاده بیش از حد از فست‌فودها است، این درحالی است که در گذشته مردم بیشتر از میوه‌ها، سبزیجات و غذاهای فیبردار  استفاده می‌کردند و در نتیجه آمار مبتلایان به این بیماری کمتر بود.

وی افزود: البته آمارها نشان می دهد که تنها ۱۰درصد از بیماران دیابتی می بایست از انسولین استفاده کنند و افراد غیر وابسته به انسولین نیز ۹۰درصد دیابتی‌ها را تشکیل می‌دهند.

عبدالعزیزی ادامه داد: باید تاکید شود که غذاهای چرب، شور و شیرین، مهمترین دلیل ابتلا به بیماری دیابت معرفی شده است.

این کارشناس بیان کرد: این بیماری در تمام دنیا، کشور و به ویژه استان خوزستان رو به افزایش است  و در خوزستان نیز از ۱۵ درصد به ۲۰ درصد رسیده که نشان می‌دهد کنترل مناسبی بر عوامل ایجاد کننده آن نشده است.

عبدالعزیزی افزود: مسوولان دستگاه‌های اجرایی استان می بایست اهمیت سلامت بر توسعه پایدار را مد نظر قرار دهند و نباید منابع اقتصادی خاص که در استان  قرار دارد تهدید کننده سلامتی آحاد جامعه شود.

کارشناس مواد غذایی تصریح کرد: همچنین بسیاری از تهدیداتی که در این زمینه وجود دارد، باعث می شود شهروندان استان خوزستان را ترک و در نتیجه مهاجرت از این استان افزایش یابد.

وی عنوان کرد: ناگفته نماند که مشارکت‌طلبی مردم به منظور توجه به سلامت و پیشگیری برای داشتن جامعه سالم ضروری است و بدون همکاری مردم و خود مراقبتی نمی‌توان اهداف حوزه سلامت را محقق کرد.

عبدالعزیزی اظهار کرد: باید اذعان کرد که جهان در حال گذر از بیماری های واگیر به سمت بیماری های غیرواگیر است، اما متاسفانه گسترش بیماری های غیر واگیر در کشورهای در حال توسعه با سرعت بیشتری درحال پیش روی است.

وی در ادامه گفت: همچنین تغییر سبک زندگی به دلیل صنعتی شدن غیر قابل اجتناب است، اما می توان تا حد زیادی با تغییر رفتارها از یک سبک زندگی سالم بهره برد.

عبدالعزیزی در پایان خاطرنشان کرد: اشاعه سبک زندگی سالم، فعالیت بدنی به مدت ۱۵۰ دقیقه در هفته و یا  ۳۰ دقیقه در پنج روز از هفته، مصرف غذای سالم، حذف روغن ترانس، کاهش و یا حذف مصرف غذاهای سرخ شده، حذف مصرف فست فودها، عدم استفاده از دخانیات، افزایش مصرف میوه و سبزی و لبنیات کم چرب ازسهل ترین و ابتدایی ترین روش های سوق به سمت زندگی سالم و عدم ابتلا به بیماری دیابت است.# حسین عبدالعزیزی

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار