چهارشنبه سوری را به چهارشنبه سوزی تبدیل نکنیم!

تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۲:۱۶ ب٫ظ
چهارشنبه سوری را به چهارشنبه سوزی تبدیل نکنیم! خوزستان- قلم ماندگار-یکی از آئین های سالانه و دیرینه ی ایرانیان جشن سوری یا چهارشنبه سوری است. چهارشنبه سوری، یک جشن بهاری است که پیش از رسیدن نوروز برگزار می شود.

قلم ماندگار:

به گزارش قلم ماندگار، در استان خوزستان نیز مانند دیگر نقاط کشور، مراسم ویژه چهرشنبه سوری در شب چهارشنبه صورت می گیرد. برای این مراسم در گوشه و کنار و کوی و برزن آتش روشن می کنند و از روی آن می پرند و جمله معروف سرخی تو از من، زردی من از تو را تکرار می نمایند و با شادی از نوروز استقبال می کنند.

در گذشته این مراسم به این شکل بوده که پس از پریدن از روی آتش، مراسم قاشق ‌‏زنی انجام می ‌‏شد و خانواده‌‏ ها، خوراکی یا آجیل شور و شیرین را در ظرف قاشق ‌‏زنان می ‌‏ریختند.

قاشق زنی

دختران دم بخت کاسه ای و قاشقی به دست می گرفتند و همراه کودکان و نوجوانان چادر بسر می کردند و به در منازل همسایگان می رفتند و از آنان هدیه یا آجیل درخواست می کردند.

این گروه هفت نفره از دختران چادر هایشان را عوض میکردند تا شناخته نشوند. و معمولا خوراکی های شفا بخش می خواستند یا به در هفت مغازه می رفتند.

اگر صاحب مغازه چیزی برای دادن نداشت در پاسخ می گفت:” آنچه از دیگران گرفته ایم می دهیم….اگر پول دریافت می کردند با آن لوازم آش شله قلمکار خریده می شد و آتش تهیه شده را به بیمار می خوراندند. در این رفتار هم صله رحم، شادی، کمک به دیگران و دست گیری از نیازمندان آشکار است؛ انگیزه هایی که ایرانی ها به خاطر آن ها رسوم مختلفی دارند.

این آیین در ایران باستان مظهر آرامش، عشق ورزی و زندگی بوده و مردم در این گردهمایی روزهای پایانی سال فرصتی می یافتند تا با نمادهای این جشن پالایش درون کنند و پیوندهای انسانی را تقویت کنند.
امروزه این مراسم بدون درک مناسبی از محتوا با مواد محترقه، سلب آسایش مردم و رفتارهای نادرستی گره خورده که با خرده فرهنگ های اخلاقی جامعه همخوانی ندارد و در سال های اخیر حال و هوای سنتی خود را از دست داده  و گاهی با خطراتی نیز همراه می شود.
مفهوم سرور و جشن در ایران باستان به معنای همایش انسانی هدفمند با تقویت نیروهای همراستا برای پیگرد مسایل و موضوعات روز بوده و از اینکه ایران در قرن ها قبل تفکر مترقی بهره وری حداکثری از توان فکری و یدی انسانی داشته باید برخود بالید.
آنچه مسلم است نسل جوان امروز نیز نیازمند اجتماعات شاد و هدفگرا است، محافلی که ایده های نو را به افراد منتقل کرده و در قبال آن تخلیه هیجانی و احساسی را نیز از طریق روش های منطقی در پی داشته باشد.
می طلبد، نخبگان فکری و فرهنگی جامعه با بازنگری مجدد بر فرصت های ملی و فرهنگی با برنامه های کارآمد ضمن مهار آسیب های احتمالی و اصلاح رفتارهای پرخطر در چهارشنبه پایانی سال با برنامه ای هدفمند تهدیدهای موجود را به سمت فرصت سازی در این مناسبت ها پیش ببرند.
آمیختگی چهارشنبه پایانی سال اما با باورهای غلط و رفتارهای افراطی و پرخطر موضوعی است که باید در محافل فرهنگی و حلقه نخبگان فکری به نقد و نظر گذاشته شود و مسیر تحریف شده آن با استفاده از ظرفیت های اجتماعی اصلاح شود.
باورهای غلط برخی از مردم از آیین چهارشنبه سوری باعث شده که برپایی این آیین با خسارت های مالی و جانی همراه باشد و هزینه های بسیاری نیز برای دستگاه های اجرایی از جمله شهرداری، اورژانس و نیروی انتظامی در بر داشته باشد.

می طلبد شهروندان در استفاده از آتش های کوچک و به ظاهر کم خطر موارد ایمنی را رعایت و از ریختن مواد مشتعل کننده روی آن جلوگیری کنند.

 

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار