گزارش اختصاصی پایگاه خبری قلم ماندگار:

جذابیت در تولید و مهار نقدینگی رمز شکوفایی اقتصاد کشور

تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۴۰ ق٫ظ
جذابیت در تولید و مهار نقدینگی رمز شکوفایی اقتصاد کشور اهواز- قلم ماندگار- کارشناسان اقتصادی براین باورند که جذابیت در تولید و مهار نقدینگی باعث شکوفایی اقتصاد کشور خواهد شد.

قلم ماندگار:

حسین عبدالعزیزی- بسیاری از کارشناسان اقتصادی کشور بر این باورند که جذابیت در تولید داخل و از همه مهمتر مهار افسارگسیخته نقدینگی در کشور دو رکن اساسی است که در صورت تحقق این دو عامل، قطعن اقتصاد کشور شکوفا خواهد شد.

همچنین با اعمال و اجرای منسجم و دقیق سیاست های مالی توسط متولیان اقتصادی حتمن نقدینگی باید در چرخه تولید داخل تزریق شود تا شاهد شکوفایی اقتصاد در کشور باشیم البته باید تاکید شود که تولید کنندگان هم می بایست محصولات و فراورده های تولیدی مرغوبی به بازار عرضه کنند.

این در حالی است که کارشناسان و متخصصان اقتصاد همگی بر مهار نقدینگی هم عقیده هستند و بر این باورند که نسبت نقدینگی در کشور ما از رشد اقتصادی بیشتر است. همچنین این کارشناسان معتقدند که خلق نقدینگی و رشد آن در کشور منفعل بوده و نقش فعالی در بازار نداشته بلکه بیشتر از نوع سپرده بوده است که  این نوع نقدینگی هم نگران کننده است و مسیر و راه کار آن نیز اشتباه است.

همچنین برخی از کارشناسان نیز اذعان دارند که وجود نقدینگی مثبت است اما این سیاست های پولی است که عرصه را برای تولید و بنگاه های اقتصادی هموار می کند و نقش این سیاست های پولی می تواند بنگاه های تولیدی را در فراز و فرود اقتصادی متعادل و چرخه های تجاری را هموار کند.

ناگفته نماند چنانچه نقدینگی در نقطه آغاز خوب اجرا نشود نمی تواند در مسیر خوب قرار گیرد زیرا که اقتصاد در رکود و سود سپرده بالا، نشان دهنده این است که نقدینگی به طور صحیح اجرا نشده است. همچنین در اقتصادی که اطمینانی به آن وجود ندارد، بازدهی پایین است و هدایت نقدینگی به بخش تولید مشکل است، بنابراین راهکار اصلی در اینجا بازگرداندن ثبات اقتصادی است.

البته نباید از این نکته غافل شد که براساس گزارش های رسمی، میزان نقدینگی کشور، نزدیک به یک تریلیون و ۶۶۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود، این موضوع موید این واقعیت تلخ است که نقدینگی به صورتی صحیح به سمت تولید هدایت نشده است و حتمن می بایست نقدینگی را به سمت تولید هدایت کرد زیرا که چنانچه در این زمینه ضعیف باشیم، واردات بی‌رویه، اقتصاد کشور را نابود خواهد کرد.

این در حالی است که، ظهور و بروز کمبود نقدینگی در بسیاری از واحدهای تولیدی موید این واقعیت تلخ است که متاسفانه، نقدینگی موجود در کشور، به نحو شایسته و مطلوبی به سمت تولید هدایت نشده و قطعا در صورت حصول این امر خطیر، از بروز بسیاری از نارسایی‌های فعلی اقتصادی پیشگیری می شد و یقینا نظام تولیدی کشور نیز از پویایی و طراوت فزاینده تری برخوردار بود.

 در پایان ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که حفظ ارزش پولی هر کشوری، به سیاست های پولی تعریف و طراحی شده حاکم بر اقتصاد آن جامعه، معطوف می‌شود که با اصلاح سیاست های پولی می توان از رشد افسار گسیخته نقدینگی جلوگیری کرد و باید تاکید شود که مشکلات اقتصادی علاوه بر مدیریت صحیح منابع با تکیه بر ظرفیت ها،استعدادها و فرصت‌های داخلی موجود در کشور قابل حل است.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار