کاهش ۴۷ درصدی بارندگی در دزفول

تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۷:۵۱ ب٫ظ
کاهش ۴۷ درصدی بارندگی در دزفول [ad_1] دزفول – ایرنا – رئیس اداره هواشناسی صفی آباد دزفول گفت:در سال زراعی جاری با کاهش ۴۷ درصدی بارندگی در این شهرستان مواجه بوده ایم. به گزارش خبرنگار ایرنا علی کرمی روز یکشنبه در نشست کارگروه کشاورزی،آب و منابع طبیعی دزفول افزود:از ابتدای مهرماه سال ۹۵ تا ۲۷ فروردین ماه ۹۶،میزان بارندگی در شهرستان […]

[ad_1]


دزفول – ایرنا – رئیس اداره هواشناسی صفی آباد دزفول گفت:در سال زراعی جاری با کاهش ۴۷ درصدی بارندگی در این شهرستان مواجه بوده ایم. به گزارش خبرنگار ایرنا علی کرمی روز یکشنبه در نشست کارگروه کشاورزی،آب و منابع طبیعی دزفول افزود:از ابتدای مهرماه سال ۹۵ تا ۲۷ فروردین ماه ۹۶،میزان بارندگی در شهرستان دزفول ۱۵۶ میلیمتر بوده است این درحالی است که سال گذشته در همین زمان میزان بارندگی ۲۸۷ میلیمتر و در بلند مدت ۱۹۱ میلیمتر بوده است.
وی افزود:برای محاسبه میزان بارندگی سه محور مقدار،تعداد و فاصله زمانی بین بارندگی ها بررسی می شود که در سال زراعی جاری در سه محور با کاهش ۴۷ درصدی روبرو بوده ایم.
کرمی گفت:از مهرماه پارسال تا امروز هشت مرحله بارندگی در شهرستان دزفول ثبت شده است در حالی که در همین مدت در سال زراعی گذشته ۱۵ مورد بارندگی ثبت شده و در بلندمدت نیز میزان بارندگی ۱۶ مورد بوده است.
وی بیان کرد:در آذرماه پارسال ۲ مورد بارندگی،در دیماه ۲ مورد ،اسفندماه یک مورد،بهمن ماه یک مورد و فروردین امسال ۲ مورد بارندگی بالای پنج میلیمتر در دزفول ثبت شده است.
وی به فاصله زمانی بارندگی ها در دزفول نیز اشاره کرد و گفت:در ششم و هشتم دیماه در دزفول شاهد بارندگی بودیم ولی از این تاریخ تا ۲۹ اسفندماه به فاصله ۸۱ روز هیچ بارندگی بیش از پنج میلیمتری در دزفول ثبت نشده است ضمن اینکه در ۹ سال گذشته به ندرت به میانگین بارندگی رسیده ایم و انتظار بهبود وضعیت بارندگی نیز نیست و چشم انداز مثبتی برای بارندگی در این منطقه نمی توان ترسیم کرد.
رئیس اداره هواشناسی صفی آباد دزفول اضافه کرد:با توجه به وضعیت بی بارانی و وجود ریزگردها که میزان بارندگی را کاهش می دهند شهروندان باید توجه داشته باشند و کشاورزان خود را با وضعیت موجود سازگار کنند زیرا انتظار بارندگی بالای ۴۰۰ میلیمتر در سال وجود ندارد .
کرمی بیان کرد:سالهاست که با خشکسالی روبرو هستیم و طبق تجربه زمانی که کم آبی و خشکسالی مدیریت شده و مصرف آب بهینه بوده میزان عملکرد مزارع کشاورزی منطقه بیشتر از سالهایی بوده که بارندگی مناسب داشته ایم و این بیانگر این واقعیت است که با مدیریت منابع آب موجود می توان تولید محصولات کشاورزی را حتی در سالهای کم آبی افزایش داد.
وی به پیش بینی وضعیت جوی دزفول در حال حاضر نیز اشاره ای داشت و گفت:سامانه بارشی اواخر امروز( یکشنبه) از منطقه خارج می شود و سامانه ضعیف بارشی دیگری در روزهای سه شنبه و چهارشنبه وارد منطقه می شود که پیش بینی می شود کمتر از چهار میلیمتر بارندگی داشته باشند.
رئیس اداره هواشناسی صفی آباد دزفول پیش بینی کرد تا ۲ هفته آینده سامانه بارشی قابل ملاحظه ای وارد منطقه نخواهد شد.
۷۲۷۸/۶۰۶۸
خبرنگار:رقیه کردی-انتشار:محمدعلی فریدپناه

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار