کشف پیکر مطهر یک شهید با پیراهن مشکی + عکس

تاریخ انتشار: جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۷:۱۹ ب٫ظ
کشف پیکر مطهر یک شهید با پیراهن مشکی + عکس در آستانه فرارسیدن ماه‌محرم‌الحرام و ایام شهادت امام‌حسین(ع)، پیکر مطهر یک شهید دوران دفاع مقدس در محور فکه با پیراهن مشکی کشف شد.

قلم ماندگار/ خوزستان:

به گزارش قلم ماندگار به نقل از فارس، در آستانه فرارسیدن ماه‌محرم‌ و ایام شهادت امام‌حسین(ع)، پیکر مطهر یک شهید دوران دفاع مقدس  در محور فکه با پیراهن مشکی کشف شد.

هم‌اکنون گروه تفحص پیکر مطهر شهدا در حال عملیات کاوش در منطقه فکه و منطقه عملیاتی والفجر مقدماتی است. اعضای کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح، امروز ۳۰ مردادماه  ۱۳۹۹ همزمان با فرارسیدن ایام محرم و شهادت امام‌حسین(ع) پیکر مطهر یکی از شهدای دوران دفاع مقدس را در فکه کشف کردند.

فکه منطقه‌ای بیابانی در شمال‌ غربی استان خوزستان و جنوب‌ شرقی استان ایلام است که بخش جنوبی آن جزو استان خوزستان و شهرستان دشت‌آزادگان و بخش شمالی آن جزو استان ایلام و از توابع شهرستان دهلران است. منطقه فکه؛ رملی و سرزمین شن‌های روان است به گونه‌ای که حرکت کردن بر روی آن بسیار سخت و طاقت‌فرسا است.

فکه یکی از محورهای اصلی تجاوز و حمله ارتش عراق به شمال خوزستان بود. لشکر ۱ مکانیزه عراق از این محور به سمت شوش تهاجم کرد. اما مقاومت یک گروه رزمی از تیپ ۳۷ زرهی شیراز و گروهی از سپاه پاسداران موجب شد دشمن به سختی و با تأخیر از فکه عبور کند. پس از عملیات فتح‌المبین که به آزادسازی غرب شوش و دزفول انجامید، منطقه فکه همچنان در اشغال دشمن باقی ماند.

در سال ۶۱ عملیات والفجر مقدماتی در جنوب فکه انجام شد و رزمندگان توانستند به خطوط دفاعی ارتش عراق نفوذ کنند، اما به علت لو رفتن عملیات و آمادگی و مقاومت شدید دشمن، رزمندگان به مواضع قبلی بازگشتند. این منطقه علاوه بر آن‌که مشهد تعداد قابل توجهی از رزمندگان است، شاهد شهادت دو فرمانده بزرگ جنگ یعنی حسن باقری و مجید بقایی بود.

در سال ۶۵ دشمن دوباره به فکه حمله و بیش از هفت کیلومتر پیش‌روی کرد و تا آخر جنگ این منطقه در دست دشمن باقی‌ ماند. پیکر شهدا نیز مدت‌ها در میادین مین بر زمین ماند. اولین اکیپ‌های تفحص به همت شهید محمودوند در اوایل دهه ۷۰ در این سرزمین شروع به کار کردند و پیکرهای تعداد زیادی از شهدا از این منطقه به شهرها بازگردانده شد.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
قلم ماندگار
محل كد آمار