رئیس کل دادگستری خوزستان؛

کمبود قاضی اصلی ترین چالش دستگاه قضایی خوزستان

تاریخ انتشار: سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ | ۰۷:۲۲ ق٫ظ
کمبود قاضی اصلی ترین چالش دستگاه قضایی خوزستان قلم ماندگار: به گزارش قلم ماندگار، کمبود قاضی اصلی ترین چالش دستگاه قضایی خوزستانرئیس کل دادگستری خوزستان، ناکافی بودن تعداد قضات با توجه به حجم بالای پرونده‌های حقوقی و کیفری اصلی ترین چالش دستگاه قضائی استان بیان کرد.؛ فرهاد افشارنیا روز دوشنبه در نشست خبری با رسانه‌های گروهی به مناسبت هفته قوه قضائیه در سرسرای […]

قلم ماندگار:

به گزارش قلم ماندگار، کمبود قاضی اصلی ترین چالش دستگاه قضایی خوزستانرئیس کل دادگستری خوزستان، ناکافی بودن تعداد قضات با توجه به حجم بالای پرونده‌های حقوقی و کیفری اصلی ترین چالش دستگاه قضائی استان بیان کرد.؛
فرهاد افشارنیا روز دوشنبه در نشست خبری با رسانه‌های گروهی به مناسبت هفته قوه قضائیه در سرسرای اداری امامت دادگستری خوزستان افزود: بر اساس تشکیلات سازمانی، محاکم قضائی خوزستان می‌بایست یک هزار و۳۴ قاضی در اختیار داشته باشند ولی در زمان حاضر ۵۷۸ قاضی در استان مشغول به خدمت هستند و ۴۵۶ پست بلاتصدی قضات در خوزستان داریم.
وی گفت: مقایسه تعداد قضات حاضر با پست‌های بلاتصدی این بخش نشان می‌دهد هر قاضی کار ۲ نفر را انجام می‌دهد که این خود فشار کاری را بر قضات با توجه به انبوه پرونده‌ها افزایش داده و این بر دقت رسیدگی به پرونده‌ها اثر منفی دارد.
رئیس کل دادگستری خوزستان در ادامه گفت: خالی بودن پست‌های بلاتصدی نیز در همه بخش‌های اداری و پشتیبانی نیز همین وضعیت را دارد به گونه‌ای که کل چارت اداری دادگستری خوزستان چهار هزار و۲۶۲ نفر است ولی تعداد نیروهای حاضر یک هزار و ۵۳۵ نفر است بدین معنی که هر نفر به جای سه نفر پاسخگوی ارباب رجوع است.

روند به رشد ورودی پرونده به دستگاه قضایی خوزستان

رئیس کل دادگستری خوزستان گفت: پارسال در مجموع ۷۶۱ هزار و۸۳۹ پرونده در محاکم قضائی استان تشکیل شده که در مقایسه با تعداد سال ماقبل آنکه ۶۹۲ هزارو ۵۵۳ فقره پرونده بود حدود ۱۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.
افشارنیا در ادامه افزود: ۷۷۵ هزار و ۹ پرونده پارسال در محاکم قضائی استان مختومه شده که در مقایسه با سال ماقبل آن ۱۳ درصد افزایش نشان می‌دهد و با تلاش‌های صورت گرفته در سال ۱۳۹۷ حجم پرونده‌های مانده را هفت درصد کاهش دادیم.
وی در ادامه افزود: بیش از ۱۵۹ هزار پرونده نیز پارسال در ۳۳۰ شعبه حکمی و صلحی حل اختلاف استان تشکیل شده و به همین تعداد نیز مختومه شده است.
به گفته افشار نیا از مجموع کل پرونده‌های شوراهای حل اختلاف استان، ۳۵ هزار و ۵۷۸ پرونده به صلح و سازش ختم شده که آمار قابل توجهی است.
وی علت افزایش تعداد پرونده‌های قضائی در محاکم قضائی استان را افزایش برخی مشکلات اقتصادی و حقوقی بیان کرد و افزود: نسبت افزایش پرونده‌ها در سایر محاکم قضائی کشور نیز همین روند بوده است، بنابراین خوزستان نیز به تبع مشکلات عمومی کشور درگیر روند رو به افزایش پرونده‌ها قضائی کشور است.

سرقت جرم مهم و نخست خوزستان

رئیس کل دادگستری خوزستان، سرقت را مهمترین جرم مهم با تعداد فراوانی ۳۹.۵ درصد از کل زندانیان استان عنوان کرد و افزود: بیشترین احساس ناامنی مردم از ناحیه سرقت است به خصوص سرقت‌های خرد است.
افشارنیا در ادامه افزود: ۱۱ هزار زندانی در خوزستان به صورت ثابت و شب خواب وجود دارد که پس از زندانیان سرقت، جرایم مربوط به مواد مخدر ۲۰ درصد کل زندانیان را به خود اختصاص داده است.
دادستان عمومی و انقلاب اهواز در این نشست خبری، بدون اشاره به تعداد سرقت‌های صورت گرفته در سال ۱۳۹۷، اعتیاد را عامل مهم در افزایش سرقت‌های خرد بیان کرد و افزود: در همین راستا طرح جمع آوری معتادان متجاهر با هدف کاهش سرقت‌های خرد و افزایش ضریب احساس امنیت مردم در دست اجرا است.
عباس حسینی پویا با اشاره به اینکه بیشترین موارد شکایات مردم در مورد جرم سرقت است واین به دغدغه اصلی آنان تبدیل شده افزود: برای حمایت از حقوق عامه، آزادی‌های مشروط، طرح در کمیسیون عفو، گذشت و رأفت اسلامی برای سارقان به خصوص سارقان مسلح وجود ندارد.
وی گفت: محاکم قضائی به خصوص دادسراها در بحث سرقت برخورد جدی می‌کنند و تعداد بالای دستگیری‌ها نیز موید این موضوع است.

وی از روند رو به افزایش تعداد زندانیان ابراز نگرانی و تأسف کرد و افزود: تعداد زندانیان ثابت خوزستان در سه ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۳.۵ درصد افزایش داشته است.

برخورد با متجاوزان به اراضی ملی

رئیس کل دادگستری خوزستان در این نشست خبری با تاکید بر برخورد جدی و بدوم ملاحظه با متجاوزان به اراضی ملی و منابع طبیعی گفت: پارسال ۹۱۵ فقره پرونده در این خصوص در محاکم قضائی استان تشکیل شده و در خصوص تبدیل غیرمجاز کاربری اراضی نیز ۱۱۵ پرونده تشکیل شده است.
افشارنیا افزود: برای ۱۵۳ متجاوز به اراضی ملی و منابع طبیعی خوزستان پرونده تشکیل شده و تحت تعقیب قرار گرفته‌اند و تنها در سال ۱۳۹۷ حدود ۵۶۲ هکتار به ارزش بیش از سه هزار میلیارد ریال به آزاد شده است.

پرونده متهمان حادثه تروریستی ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ اهواز در مرحله صدور کیفرخواست

رئیس کل دادگستری خوزستان با اشاره به اینکه عوامل اصلی حادثه تروریستی ۳۱ شهریور اهواز که منجر به شهادت ۲۴ نفر و مجروح شدن حدود ۶۰ نفر شد، پنج نفر بودند که در محل حادثه به هلاکت رسیدند افزود: پرونده‌ای توسط سازمان قضائی نیروهای مسلح در تهران برای افراد نظامی که در این حادثه قصور داشتند و به وظایف خود به درستی عمل نکردند تشکیل شده که در مرحله صدور کیفرخواست و ارسالبه دادگاه است.
افشارنیا با اشاره به اینکه امنیت خط قرمز نظام است و افرادی که امنیت مردم را مخدوش کرده یا به خطر بیندازند و یا قصد براندازی نظام را داشته باشد “یاغی” تلقی شده و مجازات اعدام در انتظار آنان است افزود: در این حوزه اغماض یا گذشت در کار نیست و در قانون حداکثر مجازات برای مخدوش کنندگان امنیت و به خطر انداختن جان مردم در نظر گرفته شده است.

رأی شعبه رسیدگی کننده در قاچاق ۳۶ هزار دستگاه کولرگازی

رئیس کل دادگستری خوزستان گفت: موضوع قاچاق ۳۶ هزار دستگاه کولر گازی در یکی از شعب تعزیرات حکومتی استان مورد رسیدگی قرار گرفته و منجر به صدور رأی شده است.
افشارنیا در ادامه افزود: رأی شعبه بدوی در مرحله تجدید نظر تأیید شده و متهمان به جزای نقدی یک هزار و ۴۹۰ میلیارد ریال و ۲ سال محرومیت از فعالیت‌های تجاری محکوم شده‌اند.
وی به رفع توقیف این محموله قاچاق و احتمال ورود آن بازار با توجه به افزایش سرسام آور وسایل سرمایشی در خوزستان اشاره‌ای نکرد.
کشف این محموله بزرگ قاچاق بازتاب زیادی در مطبوعات و رسانه‌های مجازی داشته است.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
محل كد آمار