کمپ استانی آموزش تخصصی هنرهای نمایشی خوزستان آغاز به کار کرد

تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۲:۰۸ ب٫ظ
کمپ استانی آموزش تخصصی هنرهای نمایشی خوزستان آغاز به کار کرد کمپ استانی آموزشی تخصصی هنرهای نمایشی استان خوزستان برای اجرا در دو منطقه شمال و جنوب استان در گام اول شروع به کار نمود.

قلم ماندگار:

به گزارش قلم ماندگار به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، کمپ استانی آموزشی تخصصی هنرهای نمایشی استان خوزستان توسط شورای راهبردی تئاتر خوزستان و انجمن هنرهای نمایشی خوزستان برای اجرا در دو منطقه شمال و جنوب خوزستان و گام بعدی در مناطق دیگری از استان کار خود را آغاز نمود.

مهرداد بهراد مدیر کمپ آموزشی هنرهای نمایشی استان خوزستان با اعلام این خبر افزود: با برنامه ریزی ها و تلاش های شورای راهبردی تئاتر استان خوزستان و انجمن هنرهای نمایشی استان، کمپ استانی آموزش تخصصی هنرهای نمایشی برای اجرا در دو منطقه شمال و جنوب استان از شنبه ٢٣ شهریورماه با پیش ثبت نام در این دو منطقه آغاز خواهد شد.

مهرداد بهراد افزود: منطقه شمال خوزستان به مرکزیت شهرستان دزفول ویژه شهرستان های دزفول، اندیمشک، شوش، شوشتر، گتوند و مسجدسلیمان خواهد بود که علاقمندان به ثبت نام می توانند به دفتر انجمن هنرهای نمایشی دزفول واقع در دزفول، بلوار بعثت، مجتمع فرهنگی سینمایی، دفتر انجمن هنرهای نمایشی مراجعه و یا با شماره تلفن ٠٩٣۶٩٧٣٢۶۵٣ تماس حاصل نمایند.

بهراد در ادامه اظهار کرد: منطقه جنوب خوزستان به مرکزیت شهرستان امیدیه ویژه شهرستان های امیدیه، بندرامام خمینی(ره)، بندرماهشهر، بهبهان، آغاجاری، رامهرمز، ایذه، باغملک و رامشیر خواهد بود که علاقمندان به ثبت نام می توانند به دفتر انجمن هنرهای نمایشی امیدیه واقع در امیدیه، خیابان ارشاد، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی امیدیه، طبقه دوم، دفتر انجمن هنرهای نمایشی مراجعه و یا با شماره تلفن ٠٩١۶٩٠۵۵٠٧٩ تماس حاصل نمایند.

مدیر کمپ آموزشی استان خوزستان افزود: دوره اول کمپ بر اساس چهار سرفصل کلی طراحی شده شامل مبانی اجرا در هنرهای نمایشی، نگارش خلاق، کارگاه بازیگری و تحلیل و خوانش فنی نمایشنامه است که هر دوره شامل دوازده جلسه یک و نیم ساعته است که مجموع هفتاد و دو ساعت دوره آموزشی می شود و هر هنرجو باید هر چهار سرفصل دوره را به طور کامل طی نماید و عملکرد هر هنرجو بعد از پایان دوره ارزیابی خواهد شد.

مهرداد بهراد در مورد دلیل اینکه در گام اول کمپ وارد حوزه های تخصصی آموزش نشده است اظهار کرد: به این دلیل است که این بنیاد و نیاز فراموش شده علمی است که برخی از زمینه های علمی و برخی از مبانی نظری و اجرایی هیچ ارتباطی به حوزه تخصصی که ما در هنرهای نمایشی انتخاب می کنیم ندارند. مثلا ما وقتی مبحث نگارش خلاق را در نظر بگیریم، این مبحث سرفصلی است که امروز برای دانشجویان و علاقمندان و هنرآموزان سایر رشته های هنری و حتا برای برخی رشته های مهندسی و مدیریت تدریس می شود چون آموزش نوع و متدی از تفکر و پرورش نوع نگاه است. حال در زمینه هنرهای نمایشی هر بازیگر، طراح، کارگردان و هر نویسنده ای نمی تواند از این موضوع بی اطلاع باشد.

بهراد در خصوص سرفصل بازیگری و سرفصل تحلیل نمایشنامه نیز افزود: در حوزه بازیگری هر کسی که مشتاق به نوشتن در زمینه هنرهای دراماتیک است طبیعتاً نمی تواند درک درستی از مدیومی که وارد آن می شود داشته باشد مگر اینکه رکن رکین این رشته یعنی بازیگر را بشناسد و بداند چه ابزار دارد و چگونه از این ابزار استفاده کند و در حقیقت یک درک مقدماتی و مبنایی داشته باشد و همچنین در خصوص سرفصل تحلیل نمایشنامه، طبیعتاً پیش نیاز هر کسی است که زمینه هنرهای نمایشی فعالیت می کند. لذا در نظام آموزشی دانشگاه های ما هم در مقطع کارشناسی در چهار ترم اول تفکیک رشته لحاظ نشده و تمامی دانشجویان در این مقطع دروس پیش نیاز و مقدماتی و مبانی ورود به حوزه های تخصصی است.

مدیر کمپ آموزش استان خوزستان در خصوص شیوه انتخابی برای این کمپ گفت: در این کمپ آموزشی با استفاده متدهای آموزشی کشورهای حوزه اسکاندیناوی و اروپای غربی و با رعایت کردن ضرورت های علمی که در نظام دانشگاهی کشور ایران وجود دارد، تصمیم گرفتیم گام اول کمپ آموزشی، گامی جامع برای همه مشتاقان به هنرهای دارماتیک باشد و در پایان دوره با جمع بندی نظرات همه اساتید، هنرجویانی که حدنصاب را به دست آورده اند برای دوره های بعدی معرفی خواهند شد و بعد از ارزیابی به هر هنرجو به صورت مشاوره اختصاصی توصیه می شود که به کدام حوزه تخصصی ورود کند که ضریب و شانس موفقیت بیشتری داشته باشد.

مهرداد بهراد در خصوص شرح درس های این کمپ آموزشی اظهار کرد: با جمع بندی اولیه بین اساتید این دوره، طرح درس و سرفصل دروس با منابع مشخص و مدون و مورد اجماع همه مدرسین مشخص گردیده و همچنین شرح درس ریز هر دوازده جلسه آموزشی که چه آیتم هایی باید تدریس شود و چه آیتم هایی باید محقق شود و چه مهارت هایی باید هنرجو بیاموزد انجام گرفته و همه اینها پیش از شروع دوره به صورت مکتوب در اختیار هنرجویان قرار می گیرد و در پایان دوره آموزشی، این اطلاعات آماری به عنوان یک دستاورد مهم پژوهشی در اختیار شورای راهبردی تئاتر استان و انجمن هنرهای نمایشی استان قرار می گیرد تا برای دوره های بعدی کمپ آموزشی مورد استفاده قرار گیرند و با توجه به اینگه سیستم ارزیابی کمپ مرکزی است، با جمع آوردی داده های پایانی و بر اساس مسیری که در دوره اول کمپ طی شده است گام دوم کمپ آموزشی طراحی خواهد شد.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
محل كد آمار