کنگره بین المللی جندی شاپور سوم اسفندماه در دزفول برگزار می شود

تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۷:۲۲ ب٫ظ
کنگره بین المللی جندی شاپور سوم اسفندماه در دزفول برگزار می شود [ad_1] دزفول – ایرنا – کنگره بین المللی جندی شاپور سوم و چهارم اسفندماه با حضور میهمانان خارجی و تعدادی از مسئولان ارشد کشور در دزفول برگزار می شود. به گزارش ایرنا دبیر این کنگره روز سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول از شهریورماه سال ۹۳ برای […]

[ad_1]


دزفول – ایرنا – کنگره بین المللی جندی شاپور سوم و چهارم اسفندماه با حضور میهمانان خارجی و تعدادی از مسئولان ارشد کشور در دزفول برگزار می شود. به گزارش ایرنا دبیر این کنگره روز سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول از شهریورماه سال ۹۳ برای برگزاری این کنگره بین المللی آمادگی خود را اعلام کرد و با تلاش ها و پیگیری های انجام شده این کنگره بین المللی سوم و چهارم اسفندماه در دزفول برگزار خواهد شد.
محمدرضا عصاری ماندگاری آثار و دستاوردهای کنگره را یکی از اهداف آن دانست و گفت: هدف از برگزاری این کنگره معرفی میراث ارزشمند تاریخی جندی شاپور به مردم جهان می باشد ضمن اینکه این کنگره آغازی برای معرفی هرچه بیشتر این پیشینه فرهنگی است.
وی افزود:دبیرخانه دائمی کنگره جندی شاپور در روز چهارم اسفندماه با حضور دکتر علی اکبر ولایتی رئیس کمیته فرهنگ ‌و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی
در دزفول افتتاح می شود و دستاوردهای علمی در خصوص جندی شاپور در هر مقطع زمانی در این دبیرخانه پیگیری می شود.
وی گفت:مرکز تحقیقات جندی شاپور نیز با تصویب بودجه پیشنهادی آن در لایحه بودجه سال ۹۶ در راستای تداوم تولیدات علمی و بازخوانی این میراث گرانبها تاسیس خواهد شد.
رئیس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول با بیان اینکه دانشگاه جندی شاپور منشاء تولید علم بوده و نخستین نظام نامه آموزشی و بیمارستان در جهان در این دانشگاه در سال ۲۷۱ میلادی راه اندازی شده افزود: متجلی کردن توانمندی و ظرفیت های منطقه از دیگر اهداف مرکز تحقیقات جندی شاپور می باشد.
وی در ادامه با معرفی میهمانان این کنگره بین المللی گفت:طبق برنامه تدارک دیده شده این کنگره سوم اسفندماه با سخنرانی وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری و با حضور وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، اعضای کمیته فرهنگ و تمدن شورای عالی انقلاب فرهنگی ،اعضای کمیته فرهنگستان علوم برگزار می شود.
وی افزود: دومین روز کنگره نیز با حضور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و دیگر مسئولان عالی رتبه کشوری برگزار می شود.
*** معرفی آثار علمی برجسته دنیا در کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول
عصاری گفت:در ۲ سال گذشته آثار علمی مرتبط با جندی شاپور در جهان شناسایی شده و هشت کتاب مرجع در این خصوص گردآوری شده است که در روز کنگره رونمایی خواهند شد.
***حفظ شرایط فعلی جندی شاپور از نگرانی مسئولان فرهنگی است
رئیس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول در خصوص گمانه زنی انجام شده در محوطه باستانی جندی شاپور در اطراف دزفول از سوی تیم کاوشگر ایرانی گفت:کاوش ها از ۲ ماه پیش در محوطه باستانی جندی شاپور در منطقه آغاز شده و گمانه زنی هایی نیز صورت گرفته که ۱۰۰ درصد آنها به نتیجه رسیده است ولی نگرانی مسئولان فرهنگی حفظ موقعیت کنونی جندی شاپور است زیرا با کشف این آثار باستانی و محوطه تاریخی از زیر خاک نیازمند حفظ و نگهداری ویژه ای دارد و مسئولیت حفظ و نگهداری آثار کشف شده از وظایف سنگینی است که بر دوش میراث فرهنگی می باشد علاوه بر این آثار تاریخی کشف شده با شرایط آب وهوایی و محیطی ۱۸۰۰ سال پیش ساخته شده اند و ممکن است تغییرات محیطی بر آنها تاثیر داشته باشد که باید این شرایط محیطی برای حفظ این آثار کنترل شود.
وی کشف محوطه جندی شاپور با این کاوش ها را یک تحول بزرگ فرهنگی و گردشگری
در منطقه دانست و گفت:وجود یک شهر تاریخی کامل دوره ساسانی در کشور از اتفاقات نادر می باشد که متولیان باید توجه ویژه ای به حفظ و نگهداری از آثار کشف شده داشته باشند.
وی گفت:محوطه تاریخی جندی شاپور دزفول احتمالا بین ۸۸۰ تا ۱۲۰۰ هکتار وسعت دارد که دانشگاه جندی شاپور به عنوان نخستین دانشگاه بشر در ۱۰۰ هکتاری میانی این محوطه واقع شده است .
وی افزود:تمام تلاش ما این است که آثار کشف شده و دستاوردهای کنگره جندی شاپور از منطقه خارج نشود به همین منظور تاسیس موزه در دزفول در دستور کار قرار گرفته و مجوز آن اخذ شده و قصد داریم بنا به شرایط موزه دزفول را در دانشگاه جندی شاپور دزفول یا مکان دیگری تاسیس کنیم تا از این آثار به نحو مطلوبی نگهداری شود.
کورش مومنی رئیس دانشکده معماری دانشگاه جندی شاپور دزفول نیز در این نشست گفت:نمایشگاه صنایع دستی با عنوان هنر و معماری فراموش شده دزفول با راه اندازی ۱۵ غرفه در حاشیه این کنگره برگزار می شود که شامل کپوبافی،خراطی،نمدمالی، سفالگری،گره چینی،بافت های قدیمی دزفول،غرفه داروهای گیاهی خواهد بود .
*** ۲۰۰ مقاله به دبیرخانه کنگره جندی شاپور دزفول ارسال شد
کورش عطاریان جانشین دبیر کمیته علمی کنگره بین المللی جندی شاپور دزفول نیز در این نشست گفت:با فراخوان صورت گرفته در کل ۲۰۰ مقاله به دبیرخانه کنگره جندی شاپور ارسال شد که از این تعداد ۱۲ مقاله سفارشی از نخبگان در زمینه تاریخ،فرهنگ و علوم مرتبط با جندی شاپور می باشد.
وی افزود:پنج مقاله خارجی نیز درخواست شد که داوری آنها توسط ۲۰ داور انجام شد و از بین کل مقالات دریافتی ۱۳۲ مقاله رد و ۵۷ مقاله پذیرفته شد ضمن اینکه ۱۰ سخنران کلیدی علمی از سراسر دنیا خواهیم داشت که پنج سخنران خارجی خواهند بود.
*** حضور ۷۰ میهمان از مقامات ارشد کشور در کنگره جندی شاپور دزفول
محمد ذاکر مشفق دبیر اجرایی کنگره جندی شاپور دزفول نیز گفت:میهمانان بسیاری برای حضور در کنگره جندی شاپور دزفول دعوت شده اند که تاکنون ۷۰ نفر از مسئولان ارشد کشور به دعوت نامه ها پاسخ مثبت داده اند و در کنگره حضور خواهند داشت
علاوه بر این ۱۲۰ میهمان استانی نیز خواهیم داشت.
دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول که مجوز آن در سال ۱۳۵۱ و با اختصاص یک روز بودجه حاصل از در آمد فروش نفت صادر شد اکنون با بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ دانشجو که حدود ۱۱ درصد آنها در مقطع تحصیلات تکمیلی درحال تحصیل هستند فعالیت علمی و آموزشی دارد.
دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول دومین دانشگاه دولتی استان از نظر تعداد دانشجو می باشد که دانشجویان آن در بیش از ۲۰ رشته کارشناسی و ۱۱ رشته کارشناسی ارشد تحصیل می کنند .
طبق مستندات تاریخی موجود در شهر باستانی جندی شاپور دزفول ، نخستین نظام نامه آموزش عالی در ۱۸۰۰ سال پیش در دانشگاه جندی شاپور شکل گرفت.
نخستین دانشگاه جهان به دستور شاپور اول ساسانی در این شهر تاسیس شد.
دانشگاه جندی شاپور دزفول در عصر خود معتبرترین مرکز علمی جهان بود که رشته هایی چون پزشکی و نجوم در آن تدریس می شد.
آثار برجای مانده این شهر در ۲۴ شهریور سال ۱۳۱۰ به شماره ۴۶ در ردیف آثار ملی به ثبت رسید.
۷۲۷۸/۶۰۶۸
خبرنگار:رقیه کردی-انتشار:محمدعلی فریدپناه

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار