کودکان آسیب دیده اجتماعی پنج استان کشور به صورت ویژه حمایت می شوند

تاریخ انتشار: دوشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۶ | ۰۵:۰۳ ق٫ظ
کودکان آسیب دیده اجتماعی پنج استان کشور به صورت ویژه حمایت می شوند [ad_1] اهواز ـ ایرنا ـ مدیر کل دفتر آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:کودکان در معرض آسیب‌های اجتماعی پنج استان کشور شامل خوزستان، کرمان، آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان و تهران در حوزه حمایت اجتماعی به صورت ویژه حمایت می شوند. به گزارش ایرنا روزبه کردونی شامگاه یکشنبه در آیین تجلیل از […]

[ad_1]


اهواز ـ ایرنا ـ مدیر کل دفتر آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:کودکان در معرض آسیب‌های اجتماعی پنج استان کشور شامل خوزستان، کرمان، آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان و تهران در حوزه حمایت اجتماعی به صورت ویژه حمایت می شوند. به گزارش ایرنا روزبه کردونی شامگاه یکشنبه در آیین تجلیل از سازمان‌های مردم نهاد مرتبط با بهزیستی اظهار کرد: بعد از ورود مستقیم مقام معظم رهبری به بحث آسیب‌های اجتماعی و جلسات مداومی که با حضور مسئولان عالی رتبه نظام داشتند تقسیم کار صورت گرفت به شکلی که هر دستگاهی متولی و مسئول برطرف کردن یک آسیب اجتماعی شد.
وی اظهار کرد: وزارت بهداشت متولی مساله خودکشی، وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی متولی آسیب‎های اجتماعی کودکان و زنان سرپرست خانوار و سازمان بهزیستی عهده دار مساله طلاق است که سایر دستگاه‌ها و نهادهای غیردولتی موظف‌اند با آن دستگاه متولی همکاری کنند.
مدیر کل دفتر آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در زمینه آسیب‌های اجتماعی مربوط به کودکان با وجود این که خوزستان در زمره پنج استان اول کشور است اما در بحث بازماندگی از تحصیل نیز در اولویت‌های مهم حوزه آسیب‌های اجتماعی قرار دارد.
وی با تاکید بر سرمایه گذاری در حوزه آسیب‌های اجتماعی ویژه کودکان اظهار کرد: کودکانی که در معرض آسیب هستند فقر را بین نسلی می‌کنند چراکه اگر کودکی از تحصیل بازبمانند فقر در آن خانواده تداوم خواهد داشت و نسل بعد هم در این چرخه معیوب قرار می‌گیرد.
کردونی ادامه داد: بر اساس برآوردها در استان خوزستان و در مقطع ابتدایی ۱۲هزار کودک بازمانده از تحصیل وجود دارد که برای آن بانک اطلاعاتی تهییه کردیم زیرا باید مشخص باشد که کجا هستند تا بتوان آن‌ها را به تحصیل بازگرداند.
وی با اشاره به دلایل مختلف بازماندن کودکان از تحصیل توضیح داد: فقر، معلولیت، دو زبانه بودن، کوچ نشینی، فقدان وسایل ارتباطی به ویژه در مناطق صعب العبور یا مناطق محروم و دور افتاده از جمله این دلایل است.
مدیر کل دفتر آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توضیح داد:در حال حاضر یکی از دغدغه های مهم ما در خوزستان این است که این کودکان بتوانند به مدرسه بازگردند برای همین هر موسسه خیریه‌ای که در شهرستان‌ها فعالیت می‌کند اگر بتوانند کودکان بازمانده از تحصیل را به مدرسه بازگردانند با آن‌ها تفاهم‌نامه‌ای در این راستا خواهیم بست و اعتبار خوبی را برای این کار تخصیص می‌دهیم.
وی بیان کرد: انجمن‌های مردم نهاد باید در حوزه آسیب‌های اجتماعی مسایل جدیدی را تعریف کنند.
وی افزود: به عنوان مثال در شهرستان شوش درگیریهایی بر سر منابع آب وجود دارد و در شهرستان شادگان نیز تیراندازیهای شبانه انجام می شود که انجمن های مردم نهاد باید متناسب با این مسائل برنامه های خود را تعریف کنند.
کردونی گفت: یکی از چالش‌های آینده مسایل زیست محیطی است که این چالش منجر به ایجاد شدن آسیب‌هایی اجتماعی می‌شود و می‌توان مهاجران زیست محیطی را بخشی از این آسیب‌ها برشمرد.
وی با بیان این که انجمن‌های مردم نهاد باید گفت‌وگو بین مردم را ارتقا دهند توضیح داد: براساس تحقیقات بین المللی فعالیت خیر و داوطلبانه نه تنها بر جامعه موثر است بلکه تاثیر آن برکسانی که داوطلبانه این کار را انجام می‌دهند نیز شایان توجه است.
مدیر کل دفتر آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: کسی که کنش‌های داوطلبانه از خود نشان می‌دهد طول عمر بیشتری دارد و شاداب تر است و کمتر دچار افسردگی می‌شود.
وی با ارایه تعاریف مختلف سازمان ملل از فعالیت های داوطلبانه در سالهای مختلف گفت: در کشورهای اروپایی از هر سه بزرگسال یک نفر به فعالیت‌های خیریه ای مشغول است و نروژ و آمریکا بیشترین سهم را در این زمینه دارا هستند.
در پایان این نشست سازمان‌های مردم نهاد همکار با بهزیستی نظرات و راهکارهای خود را ارایه کردند و از آن ها تجلیل و قدردانی شد.
۷۱۶۴/۶۰۶۴
خبرنگار: عاطفه جوادی** انتشار دهنده: محسن بهاروند

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار