قلم ماندگار گزارش می دهد؛

توفیق خدمت به زوار اربعین در داروخانه مرزی + تصاویر

تاریخ انتشار: جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ | ۱۸:۵۴ ب٫ظ
توفیق خدمت به زوار اربعین در داروخانه مرزی + تصاویر قلم ماندگار– از ابتدای صبح عازم مرز چذابه شدم. هوا گرم و شرجی بود،  کولر ماشین هم روشن! یک لحظه ناخودآگاه با خودم گفتم امروز عجب هوای گرمی است، آیا امروز زائری میاید؟ که ناگهان دیدم خیل عظیمی از جمعیت به سمت مرز چذابه برای زیارت اباعبدالله(ع) آمده اند که واقعا از این جمعیت شگفت زده شدم! و ادامه ماجرا….

 قلم ماندگار:

به گزارش قلم ماندگار، حسین عبدالعزیزی- از ابتدای صبح عازم مرز چذابه شدم. هوا گرم و شرجی بود،  کولر ماشین هم روشن!

یک لحظه ناخودآگاه با خودم گفتم امروز عجب هوای گرمی است، آیا امروز زائری میاید؟ که ناگهان دیدم خیل عظیمی از جمعیت به سمت مرز چذابه برای زیارت اباعبدالله(ع) آمده اند که واقعا از این جمعیت شگفت زده شدم! به خودم گفتم براستی چه عامل و نیرویی نهفته است که باعث می شود زائران در این گرمای طاقت فرسای خوزستان به مرز چذابه بیایند و برای زیارت عازم کربلا شوند مگر گرمشان نمی شود؟

ناگهان نگاهم به چند زائر اعم از  پیر، میانسال، جوان و حتی کودک خردسال  افتاد که به همراه خانواده آمده بودند، به خودم گفتم حقیقتا این زئران عزیز طلبیده شده بودند و جز آن چیزی به ذهنم تداعی نمیشد! چذابه هم حال و هوای خودش را دارد، انگار فرش قرمز رسیدن به معشوق شده بود!

اینجا همه با نیتی خالص و خدایی آنهم بدون هیچ دستمزد و منتی آمده اند و همه وقت خود را صرف خدمت رسانی به زوار کرده اند.

در مسیر چذابه موکب های بسیاری دیدم که از پیر و جوان مشغول خدمت رسانی به زوار بودند از پیرمردی که جلوی خودروها را می گرفت و دله قهوه به دست با طنین لبیک یا حسین (ع) به زوار قهوه می داد و جوانی که با سینی چای خوش طعم جنوبی و زعفرانی را به زوار تعارف می کرد

از پیرمردی که دله قهوه به دست بود گفتم حاجی خسته نباشی در پاسخم داد لبیک یا حسین خستگی نداره پسرم!

حس خوب دعا

 داشتم خیل عظیم جمعیت زائران را تماشا می کردم که ناگهان دیدم پیر زن سالخورده ای با زبان شیرین عربی اهوازی به من سلام کرد و گفت: «« یما الله ایجویک و گواک الله ان شالله خادم الحسین (ع) یما اریدن الصیدلیه ما تعرف مکانه؟ و … » از لهجه آن متوجه شدم اهوازی است پاسخ سلامش را دادم ( پس از خدا قوت به من گفتن از من سوال کرده بود که دنبال مکان داروخانه است) آدرس داروخانه مرز چذابه را با دست نشانش دادم، کلی سپاسگزاری کرد و رفت. و  از همه مهمتر دعای خیرش بود که حس خوبی بهم داد،

 شاید باورتان نشه دعا کردن شخصی برای شما که او را نمیشناسی باعث چه نشاط و انرژی مضاعفی می شود؟ باید تجربه کرد تا این احساس قشنگ و زیبا را درک کرد.

بگذریم کنجکاو شدم به طرف داروخانه مستقر در مرز چذابه رفتم، خودم را معرفی کردم و با داروسازهایی که درحال ارائه خدمت دارویی به زوار بودند صحبت کردم از حس خدمت رسانی آنها به زوار سوال کردم.

پس از رفتن به خانه دو روز خوابم از تنظیم می افتد اما به اشتیاق خدمت به زوار حسینی می ارزد!

حبیب وفایی یکی از تکنسین های دارویی داروخانه پایانه مرزی چذابه است وی با خنده و حالتی زیبا و وصف نشدنی گفت: خیلی خوشحالم و تنها می توانم بگویم عشق به اباعبدالله باعث این احساس شور و نشاط شده است.

آقای وفایی ادامه می دهد: چند سال می شود که برای خدمت به زوار حسینی در این مکان می آییم و در واقع  معشوق ما را د راین مسیر می کشاند و تا جان در بدن داریم خدمت رسانی به زوارحسینی را ادامه می دهیم.

وفایی گفت: تقریبا پنج روز در این داروخانه مشغول خدمت رسانی هستم و از خدمت به هموطنم لذت می برم. با اینکه می دانم پس از رفتن به خانه دو روز خوابم از تنظیم می افتد اما مهم نیست و  به اشتیاق خدمت به زوار حسینی به ارزد!

 این تکنسین دارویی ادامه داد: وقتی که مردم می بینند که همه در این مسیر از مدیرکل و رئیس مشغول خدمت رسانی به زوار اربعین حسینی هستند دلگرم می شوند و این حرکت واقعا دلگرم کننده و لذت بخش است.

دکتر اسدالله روزی طلب یکی دیگر از نیروهایی است که در داروخانه پایانه مرز چذابه مشغول خدمت رسانی به زوار حسینی است وی داروساز است و مشغول نسخه خوانی بود که نزدیکش شدم با وی از نزدیک گفت و گو کردم

از حس و انگیزه حضورش در این داروخانه پرسیدم آقای دکتر روزی طلب با خنده بهم گفت عشق ابا عبدالله(ع)  است که چند سالی می شود که بنده به همراه خانمم به زوار حسینی خدمت می کنیم.

حس خوبی و توصیف ناشدنی داریم و انگیزه ما عشق به امام حسین (ع) است و جز این جمله چیزی نمی توانم بگویم که« بی عشق حسین زندگی نتوان کرد»

در ادامه با دکتر سهیلا هوشی صحبت کردم وی داروساز است

خانم دکتر می گوید: فارغ از عشق به مولا ابا عبدالله(ع)، همکاری در کار گروهی برایم شیرین است و از اینکه به همنوع خودم کمک می کنم حس خوبی دارم و دوست دارم هیچ بیماری برای دریافت خدمات دارویی معطل نشود.

خانم دکتر هوشی ادامه می دهد: ای کاش بیماران قبل از اینکه عازم سفر شوند وضعیت جسمانی خود را چکاب می کردند و داروهای مورد نیاز خود را به همراه بیاورند.

وی گفت: احتمال شیوع بیماری بسیار است و چه خوب می شود که زائران عزیز بهداشت فردی را رعایت کنند.

هوشی در پایان گفت: خدا را شکر که امسال مدیریت هماهنگی ها اعم از راهنمایی و درانندگی بهتر از پارسال است اما نقاط ضعفی هم وجود داشت که امیدواریم سال های آتی مرتفع شود.

 اشتیاق خدمت به زوار اربعین حسینی خستگی ندارد

در ادامه گزارش با فردی در این داروخانه آشنا شدم وی مشغول جابجایی کارتن های دارویی و چیدن آنها در قفسه دارو بود. خیلی خونسرد مشغول خدمت رسانی به زوار اربعین حسینی بود با اینکه هوای در کانکس گرم بود اما بدون هیچ گله و شکایتی مشغول کار بود. اسم کوچک و سمتش را پرسیدم گفت: علی خیشکاران هستم، راننده استیجاری معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز است.

به وی گفتم چند روزاست که مشغول خدمت رسانی به زوار اربعین حسینی هستی؟ گفت: تقریبا از ۱۵ مهر ماه و از ابتدای آغاز ارائه خدمات به زوار حسینی برای خدمت به زوار اینجا امده ام

خیشکاران می گوید همه روزه از ساعت ۷ صبح تا ۸ بعداز ظهر پرسنل داروساز را از اهواز به داروخانه پایانه مرزی چذابه جابجا می کنم تقریبا ۱۲۰ کیلومتر مسیر اهواز تا جذابه!

وی در پاسخ به این سوال که از آمدن به این مسیر طولانی و پرترافیک خسته نمی شوی؟ گفت: حقیقتش را بگویم عشق و اشتیاق خدمت به زوار اربعین حسینی خستگی ندارد.

خیشکاران می گوید: درست است از قافله عشق (زیارت و پیاده روی اربعین حسینی) جا مانده ایم و سعادت حضور نیافتیم اما از اینکه خادم زوار اربعین ابا عبدالله (ع) هستم  احساس خوبی دارم و افتخار می کنم به این خادمی و خدا را صد مرتبه شکر میکنم که توفیق خدمت به زوار را به ما عطا کرد.

تحویل روزانه بیش از ۲ هزار نسخه دارویی به زائران اربعین در داروخانه چذابه

مسئول نظارت بر عملکرد اجرایی داروخانه پایانه مرزی چذابه گفت: روزانه بیش از ۲ هزار نسخه دارویی در داروخانه این پایانه مرزی به زائران اربعین حسینی تحویل داده می‌شود.

 دکتر حسین حیدری کایدان مسئول نظارت بر عملکرد اجرایی داروخانه پایانه مرزی چذابه  گفت: از روز یکشنبه، ۱۴ مهرماه امسال، داروخانه شبانه روزی مرز چذابه به منظور رفاه حال زائران و به عشق خدمت اباعبدالله الحسین (ع) و تامین نیاز‌های دارویی آن‌ها توسط دانشگاه علوم پزشکی اهواز در این پایانه مرزی مستقر شد.

او افزود: در این داروخانه، روزانه حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نسخه دارویی از جمله؛ سرم، داروهای تزریقی، آمپول های مکمل، انواع قرص شامل؛ سرماخوردگی، استامینوفن،… و همچنین پماد سوختگی بصورت کاملا رایگان و بنابر تشخیص پزشکان مستقر در درمانگاه‌ها و بیمارستان صحرایی مستقر در مرز چذابه به زائران تحویل داده می‌شود.

حیدری کایدان با بیان اینکه حدود ۳۰۰ قلم در این داروخانه وجود دارد، اظهار داشت: روزانه حدود ۱۰ میلیون تومان عرضه شده، ولی با توجه به افزایش تعداد زائران این مبلغ به ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان رسیده است و با تهمیدات اندیشیده شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی و با هماهنگی مرکز فوریت‌های پزشکی و معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، خوشبختانه تاکنون کمبود دارویی نداشته ایم.

به گفته مسئول نظارت بر عملکرد اجرایی داروخانه پایانه مرزی چذابه، در طول شبانه روز و بصورت شیفت بندی ۱۰ نفر پزشک داروساز و تکنسین‌های دارویی در داروخانه شبانه روزی مرز چذابه به زائران حضرت اباعبدالله الحسین (ع) خدمت می‌کنند.

این مقام مسئول تصریح کرد: این داروخانه تا ۳۰ مهرماه مستقر است و در صورت ازدحام زائران و براساس تشخیص برای ارائه خدمات، امکان تمدید فعالیت این داروخانه وجود دارد.

حسین حیدری کایدان در پایان از همکاری داروسازان محترم استان خوزستان و تکنسین های دارویی و تمامی دست اندرکارانی که به عشق امام حسین(ع) در ایام اربعین حسینی به زوار اربعین خدمات ارائه می دهند، تشکر و قدردانی کرد.

 در پایان دوست دارم احساس خودم را توصیف کنم اما متاسفانه قلم یاریم نمیکند یعنی واژه ای زیبا و قشنگی از این جمله زیبای رهبرم نیافتم که فرموده اند حب الحسین یجمعنا.

 

 انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار