در حاشیه حضور رییس نظام صنفی کشاورزی خوزستان در جمع کشاورزان شرق استان:

گلایه های کشاورزان از استاندار / به کشاورزان محروم از آب معوض کشت بدهید

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۳:۲۰ ب٫ظ
گلایه های کشاورزان از استاندار / به کشاورزان محروم از آب معوض کشت بدهید موضوع معوض کشت را استانداری در مصوبه ستاد خشکسالی مصوب کرده است ولی متاسفانه تاکنون هیچ اقدام عملی برای اجرای آن صورت نگرفته است.

رییس نظام صنفی کشاورزی خوزستان در راس هیات عالیرتبه ای از شورای هماهنگی تشکلهای کشاورزی استان بمنظور دیدار با کشاورزان شرق استان(حوزه مارون، زهره و جراحی) در ابتدا وارد شهرستان امیدیه شد و در جمع کشاورزان این شهرستان در همایش هم اندیشی چگونگی تامین معوض کشت حوزه زهره(منطقه امیدیه) شرکت کرد.

در ابتدای این همایش امیر شریفات دبیر نظام صنفی کشاورزی امیدیه با خیر مقدم به حاضرین به تشریح آخرین وضعیت بخش کشاورزی امیدیه و مشکلات پیش رو پرداخت.

در ادامه تعدادی از کشاورزان به نام های اصغر شیرالی، اسداله روغنی، مهران شیرالی، قاسم شریفات، مجاهد حیاتی و مجتبی امیری به شدت از بی توجهی استاندار خوزستان به کشاورزان این حوزه و کمبود آب و پرداخت نشدن معوض کشت گله کردند.

رییس نظام صنفی کشاورزی خوزستان هم در جمع کشاورزان امیدیه خواستار پرداخت معوض کشت کشاورزان محروم از آب بعنوان حق قانونی و شرعی کشاورزان تاکید کرد.

مسعود اسدی خشکسالی را یک مشکل کشوری و سراسری برشمرد و از کشاورزان خواست در این شرایط حساس با حفظ انسجام و اتحاد از این مرحله عبور کنند.

وی معوض کشت را حق قانونی و شرعی کشاورزان دانست و گفت: موضوع معوض کشت را استانداری در مصوبه ستاد خشکسالی مصوب کرده است ولی متاسفانه تاکنون هیچ اقدام عملی برای اجرای آن صورت نگرفته است.

وی گفت: گلایه های کشاورزان از استاندار به حق است و امیدواریم استاندار رویکرد خود را به کشاورزان تغییر دهد.

رییس خانه کشاورز استان خوزستان سپس عصرگاه دیروز، امیدیه را به مقصد هندیجان ترک کرد و در میان استقبال پرشور کشاورزان هندیجان در همایش هم اندیشی چگونگی تامین معوض کشت و نجات رودخانه زهره هندیجان که در محل سالن همایش های خلیج فارس این شهرستان برگزار می شد شرکت کرد.

فتح اله الهیاری دبیر نظام صنفی کشاورزی هندیجان ضمن خیرمقدم به حاضرین، در ابتدای گردهمایی بزرگ کشاورزان هندیجان در تشریح وضعیت کنونی بخش کشاورزی این منطقه خواستار پرداخت معوض کشت به کشاورزان محروم از آب هندیجان، حل مشکل صندوق بیمه محصولات کشاورزی، ایجاد سد سلولزی جهت جلوگیری از ورود آب شور و الزام بانکها به استمهال بدهی کشاورزان شد.

سپس نوبت به چند تن از کشاورزان هندیجان رسید که پشت تریبون قرار بگیرند و مشکلات را بیان کنند. در این همایش که برای دقایقی فضا به شدت ملتهب و احساسی شد این کشاورزان از مشکلات شدید معیشتی خود و حتی ناتوانی از درمان خانواده های بیمار خود و حتی عدم توان پرداخت هزینه های تحصیل فرزندان خود در فصل جاری و احتمال ترک تحصیل آنها در پی چند فصل عدم کشت و نداشتن هر گونه درآمدی سخن راندند که به شدت باعث حزن و اندوه حاضرین گردید. سخنرانان، شیوه مدیریت استاندار خوزستان در بخش کشاورزی را فاجعه بار خواندند و خواهان اقدام فوری دولت مرکزی شدند.

رییس خانه کشاورز استان خوزستان هم در این گردهمایی با اشاره به بحران خشکسالی و محرومیت برخی کشاورزان از کشت خواستار پرداخت معوض کشت به کشاورزان محروم از آب شد.

مسعود اسدی افزود: در شرایطی که با بحران بی آبی روبرو هستیم باید تامین زندگی و معیشت کشاورزان مورد توجه قرار گیرد. از طرفی بانکها هم باید در شرایط خشکسالی با امهال وام های کشاورزی با کشاورزان محروم از آب همکاری کنند.

وی پرداخت معوض کشت را حق مشروع و قانونی کشاورزان برشمرد و گفت: طبق مصوبه ستاد خشکسالی باید با تشکیل صندوق پرداخت معوض کشت به استناد بند ۱۴ مصوبه ستاد خشکسالی، توسط صنایع پتروشیمی، فولاد و نفت به کشاورزانی که بر اثر خشکسالی از کشت محروم هستند معوض کشت پرداخت شود اما عملا این بند از مصوبه تنها در روی کاغذ است و اراده ای برای عملی شدن آن نیست.

در پایان کشاورزان مصمم گردیدند اولویت اول مطالبات خود را اصرار به استاندار، نماینده مردم در مجلس و فرماندار شهرستان برای اجرایی کردن بند ۱۴ مصوبه ستاد خشکسالی(تشکیل صندوق معوض کشت) قرار دهند.

 

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار