یک مقام وزارت بهداشت:فاصله بین امید به زندگی کمی و کیفی مردان در کشور ۱۰ سال است

تاریخ انتشار: پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۸:۵۶ ب٫ظ
یک مقام وزارت بهداشت:فاصله بین امید به زندگی کمی و کیفی مردان در کشور ۱۰ سال است [ad_1] آبادان – ایرنا مدیرکل دفتر سلامت جمعیت ، خانواده و مدارس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: امید به زندگی کمی در بین مردان ایرانی ۷۲٫۲ و امید به زندگی کیفی در حدود ۶۳ سال است که این وزارت در تلاش است با آموزش این فاصله را کاهش دهد. به گزارش ایرنا محمد […]

[ad_1]


آبادان – ایرنا مدیرکل دفتر سلامت جمعیت ، خانواده و مدارس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: امید به زندگی کمی در بین مردان ایرانی ۷۲٫۲ و امید به زندگی کیفی در حدود ۶۳ سال است که این وزارت در تلاش است با آموزش این فاصله را کاهش دهد. به گزارش ایرنا محمد اسماعیل مطلق پنجشنبه در آبادان در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود:پیشگیری از مرگ نابهنگام، پیشگیری و پایش عوامل خطر و تهدیدکننده سلامت، کمک به پیشگیری و پایش آسیب‌های اجتماعی، مراقبت از لحاظ بیماری‌های واگیری و نیمه واگیر، بهبود کیفیت و شرایط زندگی و تامین عدالت در سلامت از طریق کاهش نابرابری در حوزه سلامت به‌ویژه دسترسی به خدمات سلامت از عواملی است که باعث افزایش امید به زندگی می‌شود.
وی اظهارکرد: پیشگیری و کنترل عوامل خطر و تهدیدکننده سلامت از روند خوبی در سطح کشور برخوردار است.
مطلق، کمک به کاهش هزینه‌های سلامت را در جامعه از اهداف اجرای طرح تحول سلامت در جامعه دانست و گفت: در این طرح اولویت بخش سلامت برای افرادی است که توانایی و بضاعت مالی کمتری در جامعه دارند، به همین منظور پس از اجرای طرح تحول سلامت ۱۱ میلیون نفر در مناطق محروم و حاشیه شهرها شناسایی و زیر نظر برنامه‌های سلامت قرار گرفتند.
وی افزود: برای این افراد پرونده الکترونیکی سلامت تشکیل و هر فرد زیر نظر کارشناس تغذیه، کارشناس سلامت روان، و زنان زیر نظر کارشناس مامایی قرار دارند.
وی گفت: یکی از کارهای وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی پیشگیری از معلولیت و ناتوانی است و در این راستا کاهش نرخ مرگ‌های زودرس و نابهنگام مردم، کاهش نرخ مرگ مادران به ویژه در جوامع روستایی و شهری، کاهش مرگ کودکان زیر یک سال و پنج سال، کاهش بیماری‌های عفونی قابل پیشگیری با واکسن، بهبود وضعیت کودکان، بهبود فقر آهن در مادران و کودکان، بهبود دسترسی همگانی به خدمات پیشگیری، تشخیص و درمان و داروهای مورد نیاز است.

** ۹۷ درصد زایمان ها در بیمارستان ها انجام می شود
مطلق افزود: ۹۷ درصد از زایمان‌ها در کشور در بیمارستان‌ها و زایشگاه ها انجام می‌شود که شاخص به نسبت خوبی است.
وی اظهارکرد: سه درصد باقی مانده نیز در خانه‌ها توسط ماماهای دوره ‌دیده و یا ماماهای دوره ندیده انجام می‌شود ضمن اینکه تمام تلاش وزرات بهداشت درمان و آموزش پزشکی انجام ۱۰۰درصد زایمان ها در بیمارستان ها و مراکز زایمان است.

** ۴۰درصد علل ناباروری در کشور از طرف مردان است
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت ، خانواده و مدارس وزارت بهداشت درمام و آموزش پزشکی گفت: ۴۰ درصد علل ناباروری در کشور از طرف مردان است که عمده آن بدلیل مصرف سیگار، سابقه برخی از عمل‌های جراحی، و اعتیاد است.
وی اظهارکرد: ۲۰ درصد زوج‌ها در زندگی خود ناباوری را تجربه می‌کنند.
مطلق، از شناسایی ۴۴۰ هزار زوج نابارور در کشور خبر داد و بیان داشت: با کمک بنیاد برکت در هشت استان کشور درمان این افراد آغاز شده و برخی از آنان بچه‌دار شده اند.
وی به اقدامات دولت برای کمک به افراد نابارور اشاره کرد و اظهارکرد: پس از اجرای طرح تحول سلامت ۹۰درصد از هزینه درمان ناباروری زیر پوشش بیمه‌ها قرار گرفته و این وزارت درصدد است که کل هزینه های درمان ناباروری زیر پوشش بیمه قرار گیرد.

** ۱۱ تا ۱۳ میلیون زوج در سن ازدواج قرار دارند
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت ، خانواده و مدارس وزارت بهداشت به افزایش سن ازدواج در کشور اشاره کرد و اظهارکرد: ۱۱ تا ۱۳ میلیون زوج در کشور در سن ازدواج قرار دارند که برای ازدواج آنها باید فکری کرد.
وی گفت: خیرین و دولت باید تلاش کنند تا شرایط ازدواج این افراد مهیا شود.
۳۰۱۵/ ۶۰۳۷
خبرنگار: عدنان جواهری *** انتشاردهنده: عبدالحمید راجی
کانال خبری ایرنا خوزستان:irnaahvaz@
برای دریافت لحظه‌به‌لحظه اخبار استان خوزستان به کانال http://www.telegram.me/irnaahvaz بپیوندید

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار