/روزشمار انقلاب اسلامی/

۹ بهمن ۱۳۵۷؛ بازگشایی مهرآباد

تاریخ انتشار: سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ | ۰۸:۰۹ ق٫ظ
۹ بهمن ۱۳۵۷؛ بازگشایی مهرآباد تهران- قلم ماندگار- دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۵۷؛ باز شدن فرودگاه مهرآباد و برداشتن مانع بازگشت امام خمینی به کشور مهم‌ترین خبر امروز بود.

قلم ماندگار:

 در پی اعتصابات، تظاهرات و راهپیمایی مردم که خواستار بازگشایی فرودگاه مهرآباد بودند دولت بختیار فرودگاه مهرآباد را از اشغال نظامی خارج کرد و با بازگشایی فرودگاه مهرآباد، مانع بازگشت امام خمینی به میهن با پایداری مردم برداشته شد.
در همین زمینه شاپور بختیار در یک مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد: فرودگاه مهرآباد تا چند ساعت دیگر باز خواهد شد و در راه ورود حضرت آیت‌الله‌العظمی خمینی به کشور مانعی نیست.

نخست‌وزیر همچنین درباره شرط امام برای ملاقات با وی عنوان کرد: به پاریس نخواهم رفت به هیچ وجه استعفا نمی‌دهم و به هر کاری دست می‌زنم تا جنگ مسلحانه روی ندهد. وحدت، استقلال و تمامیت ایران از آقای خمینی و شاه مهم‌تر است. شکل رژیم مهم نیست و با انتخابات برای همه چیز، حتی تغییر رژیم حاضرم اما زیر بار زور نمی‌روم.


از سوی دیگر امام خمینی طی پیامی در پاریس اعلام کردند: خائن اصلی را با خفت بیرون کردید، همت کنید این نتیجه را که حاشیه‌ای بیش نیست از صحنه خارج کنید. اکنون بر جمیع جناح‌های ملی و دولتی است که چون گذشته دولت غیرقانونی را محکوم کنند و اطاعت از آن نکنند که اطاعت طاغوت، حرام و مخالف رضای خدا است. من از طبقه شریف ارتش که دست‌شان به خون جوانان ما آلوده نشده است می‌خواهم که ننگ اطاعت از خیانتکاران را تحمل نکنند و با قاطعیت آنان را از مقابله با ملت بازدارند.

رهبر انقلاب اسلامی ادامه دادند: اگر ارتش کنار بکشد، آرامش تضمین می‌شود. محافظ ما خدا است و حفظ امنیت با مردم است. من در اولین فرصتی که پیدا کنم به ایران می‌روم و در اولین قدم دولتی مبتنی بر رأی مردم را اعلام می‌کنم.
امام در اطلاعیه خود به خاطر کشتارهای دسته‌جمعی در تهران و شهرستان‌ها عنوان کردند: تا دیروز محمدرضای خائن، ارتش را با آتش گشودن روی ملت و برادران و خواهران خود ننگین کرد، اکنون نوکر یا نوکران خائنش این خدمت به استعمار را به عهده گرفتند.
ایشان با تشکر از مردم برای تحمل این همه مصیبت و زحمت افزودند: من در اولین فرصت خودم را نزد شما می‌بینم تا در شادی و غم با شما سهیم باشم و با هم در صف واحد به اعمال عمّال اجانب، خاتمه دهیم.
امروز همچنین امام خمینی در پاریس، علی امینی نخست‌وزیر اسبق را برای ملاقات نپذیرفتند.
در ایران تظاهرات مردم خشمگین تهران به اوج رسید و مردم با سنگربندی و پناه گرفتن کنار دیوارها با چکمه‌پوشان رژیم به جنگ پرداختند. دانش‌آموزان در این نبردهای خیابانی حضور فعالی داشتند. در این تظاهرات قلعه شهر نو، کاباره شکوفه نو و دو کارخانه آبجوسازی از طرف مردم به آتش کشیده شد. گفته شده کشته‌شدگان از ۵۰ نفر و زخمی‌ها از ۲۰ نفر تجاوز کرده‌اند. در گرگان و سنندج هم تظاهرات مردمی خونین شد.
در آن سوی آب‌ها شاه از عهدشکنی کارتر و نزدیکان خود گله کرد و گفت: برخلاف قول کارتر، واشنگتن به طور مداوم من را مورد حمله قرار داده است.

همچنین رادیو مسکو اعلام کرد: رمزی کلارک وزیر پیشین دادگستری آمریکا ضمن تشریح نتایج اقامت هشت روزه خود در ایران اعتراف کرد که ۹۹ درصد مردم ایران خواستار بازگشت آیت‌الله خمینی هستند و جدا اصرار دارند که رژیم ضد ملی از میان برود و به سلطه بیگانگان بر ایران پایان داده شود.

**منابع:
آرشیو روزنامه اطلاعات
آرشیو روزنامه کیهان
آرشیو روزنامه آیندگان
کتاب انقلاب و پیروزی؛ کارنامه و خاطرات سال‌های ۱۳۵۷ و ۱۳۵۸ اکبر هاشمی‌رفسنجانی به اهتمام عباس بشیری، دفتر نشر معارف انقلاب
جلد دوم کتاب روزشمار تاریخ ایران از مشروطه تا انقلاب اسلامی تألیف باقر عاقلی، نشر گفتار

انتهای پیام

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
محل كد آمار