۱۴ روز تا آغاز دهه ولایت غدیر (روز شمار غدیر)

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۸:۰۶ ب٫ظ
۱۴ روز تا آغاز دهه ولایت غدیر (روز شمار غدیر) آیا میدانید منتظران ظهور، روزگار تجلی عدالت غدیر را روزشماری می کنند؟

قلم ماندگار:

به گزارش قلم ماندگار، در زمان خلافت عثمان به خاطر بی‏ عدالتی‏ ها و تبعیض ‏ها که توسط وی صورت پذیرفت، موج نارضایتی بین مردم بالا گرفت، در حدی که مردم اقدام به کشتن او نمودند. بعد از کشته شدن عثمان، در صدد برآمدند که با امیرالمومنین‏ (علیه السلام) بیعت نمایند. حُسن اتفاق عجیبی که در تکرار تاریخ رخ داده آن است که جریان غدیر خم و ابلاغ امامت از سوی پیامبر اکرم‏ (صلی الله علیه وآله)، در روز ۱۸ ذی حجه بوده است، و بعد از گذشت ۲۵ سال از این واقعه، پیشامد قتل عثمان و درخواست بیعت مردم با امیرالمومنین‏ (علیه السلام) به عنوان خلیفه مسلمین، نیز مصادف با همین روز یعنی ۱۸ ذی حجه بوده است.

سرانجام آن حضرت با اصرار و بیعت آزادانه امت اسلامی روی کار آمد، اما از همان ابتدای خلافت و امامت جامعه اسلامی، بارها فرمود: مرا رها کنید و سراغ دیگری بروید، چرا که اگر من وزیر شما باشم بهتر از آن است که امیر شما باشم، زیرا که اگر امارت را بپذیرم اسلام واقعی را که متخذ از قرآن و سنت نبوی و اجتهاد خودم است، به طور حقیقی به اجرا خواهم گذاشت و ملاحظه کسی را نخواهم کرد، و همه حقوق تضییع شده را به مالکان اصلی‏شان بر خواهم گرداند، اگرچه در کابین همسرانتان باشد. «والله لو وجدته قد تزوج به النساء، و ملک به الاماء، لرددته»(۳۲۵):

«به خدا سوگند! آنچه از عطایای عثمان و آنچه بیهوده از بیت المال مسلمین به این و آن بخشیده – اگر بیابم – به صاحبش باز می‏گردانم؛ اگرچه زنانی را به آن کابین بسته و یا کنیزانی را با آن خریده باشند»!

آن حضرت از همان آغاز حکومتش به شعارهای خود جامه عمل پوشاند و عدالت را پایه و مبنای کار خود قرارداد. و به قول مورخان: «قسم بالسویه و عدل فی الرعیه».(۳۲۶)

امیرالمومنین‏ (علیه السلام) به خاطر اجرای دقیق عدالت، در محراب عبادت به شهادت رسید. عدالت آن حضرت زبان زد عام و خاص شده و پس از آن حضرت هم دیگر، جامعه رنگ و بوی عدالت را آن گونه که باید و شاید به خود ندید، تا زمانی که خداوند اراده کند و عدالت گستر جهان، حضرت بقیه الله الاعظم امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) تشریف فرما شوند و جهان را پر از عدل و داد نمایند.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار