۱۹ بهمن و روزی به نام نیروی هوایی

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۴:۴۴ ب٫ظ
۱۹ بهمن و روزی به نام نیروی هوایی [ad_1] دزفول – ایرنا – ۱۹ بهمن یادآور حماسه ای است که پرسنل غیور نیروی هوایی در سال ۱۳۵۷ خلق کردند ، در این روز جمعی از همافران نیروی هوایی ارتش در مدرسه علوی با امام خمینی(ره) دیدار و با برگزاری رژه نظامی با رهبر کبیر انقلاب بیعت کردند. به گزارش ایرنا بیعت تاریخی همافران […]

[ad_1]


دزفول – ایرنا – ۱۹ بهمن یادآور حماسه ای است که پرسنل غیور نیروی هوایی در سال ۱۳۵۷ خلق کردند ، در این روز جمعی از همافران نیروی هوایی ارتش در مدرسه علوی با امام خمینی(ره) دیدار و با برگزاری رژه نظامی با رهبر کبیر انقلاب بیعت کردند. به گزارش ایرنا بیعت تاریخی همافران نیروی هوایی با رهبر کبیر انقلاب اسلامی در ۱۹ بهمن سال ۱۳۵۷ شکننده ترین ضربه بر پیکر رژیم شاهنشاهی پهلوی بود که سقوط این رژیم را شتاب بخشید.
پرسنل نیروی هوایی پس از بیعت با معمار کبیر انقلاب اسلامی در بهمن ۵۷ ، دوشادوش ملت بزرگ ایران در صحنه های مختلف انقلاب حضور چشمگیر و اثرگذاری داشته و حماسه آفرینی کردند ، حماسه ای که اوج آن اقتدار نیروی هوایی در هشت سال دفاع مقدس در مقابل دشمن متجاوز بعثی متجلی شد.
اینک با گذشت ۳۸ سال از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران پرسنل نیروی هوایی و نیز خلبانان تیز پرواز این نیرو گوش به فرمان فرمانده معظم کل قوا بیش از پیش آماده هرگونه جانفشانی در راه میهن اسلامی هستند.
جانشین فرمانده پایگاه وحدتی دزفول در خصوص نقش نیروی هوایی در پیروزی انقلاب و همراهی با نهضت مردمی امام خمینی (ره) گفت:ماه بهمن برای مردم ایران یادآور ایام خاطره انگیزی است، یادبود حیات دوباره ملت ایران و خواستگاه ارزش های اسلامی است. این ماه برای نیروی هوایی ارتش از اهمیت دوچندانی برخوردار است زیرا یکی از تاریخی ترین اقدامات کارکنان این نیرو در ۱۹ بهمن ماه رقم خورد.
سرهنگ خلبان یحیی کریمی در گفت و گو با روابط عمومی نیروی هوایی افزود:در این روز تاریخی کارکنان نیروی هوایی با بصیرت خود به صفوف فشرده انقلابیون در مبازره علیه رژیم ستمشاهی پیوستند و با بیعت تاریخی خود با امام خمینی (ره) نقطه عطفی در تاریخ نیروی هوایی ارتش و ایران اسلامی به وجود آورند.
وی گفت:نیروی هوایی در تمام طول تاریخ تاسیس خود بدلیل نوع کار و تخصصی که در این نیرو وجود دارد همواره پرسنل آن با علم و دانش مانوس بوده اند؛ این عمومی بودن علم در بین کارکنان نیروی هوایی باعث آن شد که درک آنها از اتفاقاتی که در جامعه و اطرافشان در حال وقوع بود بیش از سایرین باشد و بهتر از دیگران بتوانند پیام انقلاب اسلامی و ژرفای کلام حضرت امام خمینی را درک کنند.
سرهنگ خلبان کریمی گفت:کارکنان نیروی هوایی در روز ۱۹ بهمن با حضور در مدرسه علوی بیعتی تاریخی با امام خمینی(ره) کردند و این حرکت پایه های نظام ستمشاهی را متزلزل کرد چراکه همگان دیدند نیرویی که بیشترین توجه از جانب شاه به آن بود پیش از همه قوا با انقلاب و مردم همراه شده است و همین بود که به فاصله ۳ روز پس از این حرکت کارکنان نیروی هوایی انقلاب اسلامی پیروز شد.
وی به رشادت خلبانان تیزپرواز نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس نیز اشاره کرد و گفت:در میان بهت تمام مفسران سیاسی و نظامی جهان ، در ماه های ابتدایی جنگ به غیر از دفاع خیابانی مردم در شهرهای مرزنشین، فقط نیروی هوایی ارتش ایران بود که همچون عقابی تیزچنگ در دفاع از آسمان و دریا بهترین و موثرترین عملیات ها را انجام داد و اینها همه از روحیه خودباوری و ایمان قلبی کارکنان فنی و کادر پروازی این نیرو نشأت گرفته بود که با عمل به دستورات مدبرانه امام راحل (ره) توانستند توطئه های دشمنان را نقش بر آب کنند و در این میان تقدیم ۲۵۰ شهید خلبان که ۶۱ نفر از آنها به درجه مفقودالاثری نائل آمده اند برگ زرینی در تاریخ این نیرو است.
وی اظهار کرد:بعد از گذشت تنها یک روز پس از آغاز جنگ تحمیلی، عملیات کمان ۹۹ با حضور ۱۴۰ فروند هواپیمای شکاری و بمب افکن آغاز شد و با تهاجم همه جانبه به اماکن نظامی و اقتصادی سیلی محکمی به دشمن متخاصم زده شد.یکی دیگر از عملیات های موفق نیروی هوایی عملیاتی سیاسی نظامی برای ناامن کردن شهر بغداد بود که صدام برای برگزاری کنفرانس سران عدم تعهد، دیوار پدافتدی بسیار مستحکمی در این شهر برپا کرده بود ولی دلاور شهید عباس دوران با نثار جان خود توانست نقشه های دشمن را نقش بر آب کند و موجبات شکست سیاسی نظامی دشمن را فراهم آورد.
جانشین فرمانده پایگاه چهارم شکاری دزفول افزود: کارکنان فنی نیروی هوایی پس از پایان جنگ تحمیلی همدوش با سایر دانشمندان کشور با قدم برداشتن در مسیر خودکفایی به نهضت قطعه سازی روی آورند و اکنون به جایی رسیده ایم که در امر هواپیما سازی موفق به ساخت هواپیمای صاعقه شدیم به گونه ای که هم اکنون یک اسکادران از جنگنده شکاری صاعقه در یکی از یگان های عملیاتی نهاجا به امر دفاع از حریم هوایی ایران مشغول است.
سرهنگ خلبان کریمی گفت:آنچه که بعد از انقلاب اسلامی رخ داد تحت شدیدترین تحریم ها قرار گرفتن نیروی هوایی بود که به نوعی از نیروی هوایی بعنوان اولین سازمانی که تحت تحریم قرار گرفت یاد می شود، اما همین نیروی هوایی که تحریم شده بود پس از شروع جنگ تحمیلی اولین پاسخ را در کمتر از ۲ ساعت به حمله متجاوزان بعثی داد و در روز اول مهر نیز با بیش از ۱۴۰ فروند جنگنده در عمق خاک عراق عملیات انجام داد.این موضوع بیانگر آن است که نیروی هوایی توانست تحریم ها را در هم بشکند و خودکفا شود.
به گفته وی در امر آموزش نیز انحصار آموزش خلبانی که قبل از انقلاب در کشور آمریکا انجام می گرفت شکست و به فاصله اندکی پس از انقلاب اولین گروه از خلبانان ایرانی در داخل کشور آموزش دیدند و به جمع خلبانان عملیاتی نهاجا پیوستند.
امروز نیز آموزش ها به شکلی پیشرفته تر از سابق با استفاده از تجربه دوران دفاع مقدس چه در زمینه آموزش خلبانی و چه پرسنل فنی در حال انجام است و به اذعان بسیاری از بازدیدکنندگان داخلی و خارجی آموزش ها در نیروی هوایی ارتش از بالاترین استانداردهای لازم برخوردار است.
تاریخ ساخت پایگاه چهارم شکاری دزفول به سال ۱۳۳۶ باز می گردد و این پایگاه در سال ۱۳۴۰ به طور رسمی تحویل نیروی هوایی شد. پایگاه مذکور بعدها به نام وحدتی نام گذاری شد.
نخستین هواپیماهای سازمانی این پایگاه ، جنگنده های F-84 تاندرجت بودند که در سال ۱۳۳۸ باند پروازی را لمس کرده و هم اکنون نیز یک فروند از آن ها بر سر در پایگاه هوایی به یادگار مانده است.
در حال حاضر نیز پایگاه چهارم شکاری وحدتی دزفول با انجام ماموریت های محوله در نقاط جنوب غربی کشور وظیفه حفظ آسمان منطقه خوزستان و انجام بخشی از پروازهای آموزش پشرفته خلبانان را در قالب سه گردان پروازی رزمی ، رزمی/آموزشی (CCTS) و آموزشی پیشرفته (UPT) به انجام می رساند.
۶۰۶۸
خبرنگار و انتشار: محمدعلی فریدپناه

[ad_2]

منبع: ایرنا

آخرين اخبار
پر بحث ترين
 قلم ماندگار
قلم ماندگار
 قلم ماندگار
 قلم ماندگار
محل كد آمار