۷ روز تا آغاز دهه ولایت (روز شمار غدیر)

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۱:۵۷ ق٫ظ
۷ روز تا آغاز دهه ولایت (روز شمار غدیر) بنیان فکرى امامت در تشیع، مبتنى بر جانشینى پیامبران در قرآن است، که خداوند آن را در یکى از فرزندان ذکور و یا برادر قرار داده است، همان گونه که درباره نوح و ابراهیم‏ علیهما السلام خداوند جانشینى را در فرزندانشان قرار داد.

قلم ماندگار:

 

امامت غدیر مبتنى بر جانشینى پیامبران‏

به گزارش قلم ماندگار، بنیان فکرى امامت در تشیع، مبتنى بر جانشینى پیامبران در قرآن است، که خداوند آن را در یکى از فرزندان ذکور و یا برادر قرار داده است، همان گونه که درباره نوح و ابراهیم‏ علیهما السلام خداوند جانشینى را در فرزندانشان قرار داد. حضرت موسى ‏علیه السلام از پروردگار خود تقاضا کرد: «از خاندانم کسى را وزیر و معاون من قرار ده: برادرم هارون را، و به او پشتم را محکم کن و او را در امر رسالت من شریک ساز».

در آیاتى دیگر، خداوند به داوود خلیفه خود بر روى زمین سلیمان را عطا کرد و سلیمان وارث داوود شد. همچنین حضرت زکریا علیه السلام از خداوند ذریه‏اى پاک تقاضا کرد و خداوند نیز درخواست وى را اجابت کرد؛ و فرشتگان در نماز به وى ندا دادند که خداوند تو را به یحیى بشارت می‏دهد، در حالى که او به کلمه خدا گواهى دهد و او خود پیشوا و پارسا و پیامبرى از شایستگان است.

بدین سان خداوند مسئله جانشینى پیامبران را در خاندان آنان قرار داد، در حالى که باید شایستگى اخلاقى و مقام عصمت و علم را داشته باشند. آن گونه که درباره حضرت ابراهیم ‏علیه السلام فرمود: «عهد من به ستمکاران نخواهد رسید».

در آیاتى از سوره بقره خداوند به بنى ‏اسرائیل می‏فرماید: «به شما نعمت دادم». با مقایسه این آیات با آیه ۱۵۰ سوره بقره و آیه سوم و ششم سوره مائده بر ما روشن میگردد که منظور از نعمت امامت است که خطاب به رسول خداصلى الله علیه وآله مى‏فرماید: «نعمت خود را بر شما تمام کردم». و اکمال نعمت بر آن حضرت در غدیر خم با معرفى امام على‏علیه السلام به امامت صورت گرفت.

انتهای پیام/

آخرين اخبار
پر بحث ترين
شهرداری اهواز
قلم ماندگار
قلم ماندگار
قلم ماندگار
محل كد آمار